ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29880 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hollywood zaznamenal kasovní rekord s ročním ziskem 10,8 miliardy dolarů

0 Petr Hašek 28.12.2012

Hollywood zaznamenal absolutní kasovní rekord s ročním ziskem 10,8 miliardy dolarů. Internetový server Hollywood.com sledující návštěvnost a zisky z prodeje vstupenek uvedl, že k rekordu přispěla vysoká vánoční návštěvnost muzikálu Bídníci a westernu Nespoutaný Django (na obrázku). Překonaný dosavadní rekord 10,6 miliardy dolarů je z roku 2009.

Hereckými hvězdami vyšperkovaný film studia Universal Pictures Bídníci zaznamenal v USA a Kanadě rekord za vánoční víkend se ziskem 18,2 milionu dolarů z prodaných vstupenek. Spaghetti western Quentina Tarantina Nespoutaný Django s Jamiem Foxxem a Leonardem DiCapriem v hlavních rolích nasbíral téměř 15 milionů dolarů pro studio The Weinstein Co.

Právě počet prodaných vstupenek, který poprvé za tři roky stoupl, je podle agentury AP pro Hollywood větší výhra, než samotný kasovní rekord. Kvůli inflaci zisky Hollywoodu všeobecně mají tendenci rok od roku stoupat, protože roste cena vstupného. Ale skutečný příběh o úspěchu nebo neúspěchu vypovídá počet prodaných vstupenek, který všeobecně klesal poslední desetiletí a v roce 2011 byl s 1,29 miliardy nejnižší od roku 1995.

Podle analytika serveru Hollywood.com Paula Dergarabediana k rekordně úspěšnému roku přispěl jak dobrý marketing studií, tak jarní a letní kasovní trháky, jako byly Hunger Games a Avengers. A svou měrou přispěl a nadále přispívá i Hobit: Neočekávaná cesta, který jen za Boží hod vánoční vynesl 11,4 milionu dolarů z prodaných vstupenek.

rwi