ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25760 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlavní hvězdou festivalu Tanec Praha 2011 bude Sidi Larbi Cherkaoui se 17 šaolinskými mnichy

0 Redakce 22.4.2011

XXIII. ročník festivalu Tanec Praha který se uskuteční od 6. do 29. června v Praze a dalších devíti městech ČR, nabídne špičkové zahraniční i domácí soubory, z nichž řada u nás bude hostovat vůbec poprvé.

Hlavním lákadlem letošního ročníku je představení Sutra, které vytvořil v prestižním londýnském divadle Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se 17 mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. Dodržují přísné zásady buddhistického učení, jehož každodenní součástí jsou bojová umění kung-fu a tai chi.

"Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst světového turné tohoto úspěšného projektu," uvedla za pořadatele Yvona Kreuzmannová.

Toto dílo doprovázené originální živou hudbou, které již při své londýnské premiéře sklidilo úspěch u veřejnosti i publika, uvede Tanec Praha třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. Sidi Larbi Cherkaoui se v choreografii Sutra inspiroval dovedností, silou a duchovností buddhistických mnichů a vytvořil neopakovatelnou taneční podívanou. Euroasijský dialog ukazuje rozdílnost obou kultur i schopnost si navzájem porozumět, respektuje specifika obou stran. Dnes již světově proslulý vlámský choreograf ke spolupráci přizval slavného výtvarníka a designéra Antonyho Gormleyho a hudebního skladatele Szymona Brzósku.

O zakončení festivalu, které se koná 29. června opět v Hudebním divadle Karlín, se postará slavný britský tvůrce Akram Khan se svým souborem. Představí svou nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu. Akram Khan ve své nejnovější choreografii Vertical Road vytvořil se skupinou mimořádných tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu fascinující podívanou inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího.

Na festivalu Tanec Praha se letos sešla velká jména světové taneční scény. O opening se postará Palle Granhoj, dále bude k vidění Louise Lecavalier, ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps, Crystal Pite, RootlesRoot Company, Compagnia Zappala Danza a další. Mladá evropská scéna včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, které navazují na doporučení mezinárodní jury Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl. Festival nabídne také dětská představení, workshopy i výstavu.

Novým festivalovým prostorem bude letos Nová scéna Národního divadla. Představí se zde italská skupina Compagnia Zappala Danza a v závěru festivalu zde v rámci jednoho večera vystoupí 420PEOPLE a Kidd Pivot Frankfurt RM, vedený mezinárodně uznávanou choreografkou a tanečnicí Crystal Pite.

Vstupenky budou v prodeji od 20. dubna v divadle Ponec a na představení v Hudebním divadle Karlín a na Nové scéně ND také na pokladně těchto scén. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla se vedle tří pražských scén navštíví také Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Choceň, Pardubice, Plzeň, Olomouc, Ostravu a Valašské Meziříčí.

rwi