ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14009 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlavní cenu na filmových cenách Oscar získalo drama Argo

0 Richard Winter 25.2.2013

Hlavní cenu na 85. prestižních filmových cenách Oscar získalo drama Argo. Film režiséra Bena Afflecka o amerických rukojmích v Íránu proměnil ze sedmi nominací celkem tři. Čtyři sošky získal snímek Pí a jeho život, a to včetně Oscara za nejlepší režii pro Ang Leeho. Filmovou anticenu Zlatá malina, kterou nadace G.R.A.F. uděluje o den dříve, za nejhorší snímek roku získala upírská epopej Twilight sága: Úsvit 2. část.

Thriller Argo podle skutečné události z konce 70. let minulého století líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat z Íránu americké diplomaty v přestrojení za filmový štáb. Snímek dostal hlavní cenu na Zlatých glóbech, britskou filmovou cenu BAFTA a další ocenění.

Jeden z favoritů oscarového večera, historický film Lincoln Stevena Spielberga nominovaný ve 12 kategoriích, si odnesl cenu jedinou za nejlepší mužský výkon v hlavní roli (Daniel Day-Lewis). V hlavní roli zazářila i Jennifer Lawrenceová, která v Terapii láskou proměnila svou druhou nominaci.

Tři Oscary získal i snímek Bídníci. Rakouský herec Christoph Waltz získal Oscara za vedlejší roli ve snímku Nespoutaný Django. Slavnostní večer v Los Angeles, jímž provázel poprvé režisér a komik Seth MacFarlane, trval přes tři a půl hodin.