ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8375 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlavní cenu na Festivalu íránských filmů předá držitel Zlatého glóbu Siddiq Barmak

0 Richard Winter 24.11.2015

5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna 2016 tradičně v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Festival zahájí snímek What’s the Time in Your World? (Kolik je hodin v tvém světě) – na snímku – režiséra Safi Yazdiana s Leilou Hatami a Ali Mosaffou v hlavních rolích. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé přemístí do brněnského kina Scala.

Poprvé také festival zamíří na Slovensko do bratislavského kina Film Europe, a to od 28. do 30. ledna. Festivalový plakát pro letošní ročník navrhl Cassra Abedini – cenami ověnčený umělec a jeden z nejzajímavějších současných íránských grafických designérů, který vyniká svým mixem moderní a tradiční kaligarfie. Abediniho díla budou vystaveny v kině Světozor od 9. do 31.ledna.

I letos bude mít Festival íránských filmů čtyři sekce: Soutěž celovečerních hraných filmů, Dokumentární soutěž, Krátké filmy a Mimo soutěž. O prestižní Ceně poroty rozhodne čtveřice respektovaných mezinárodních osobností z různých uměleckých prostředí: Kateřina Besserová – herečka a bývalá tisková mluvčí Ministerstva kultury, která nyní vede na Ministerstvu kultury odbor médií a audiovize, Siddiq Barmak – afghánský režisér a držitel Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film Osama, Morris Stuttard – britský scenárista a člen Writers Guild of Great Britain a Alaa Karkouti – významný egyptský filmový distributor specializující se na propagaci arabských kinematografií. Vítězný film soutěže dokumentárních filmů, který získá Cenu pro nejlepší dokument, vybere mezinárodně uznávaný íránský dokumentarista Mohammadreza Farzad – jehož dokumentární tvorba byla uvedena na festivalech jako Berlinale nebo na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Filmovými událostmi nabitý festivalový program doplní i několik akcí v rámci doprovodného programu. Na své si přijdou milovníci výtvarného umění, od 12. do 30. ledna bude v pražské galerii Langhans – Centru Člověka v tísni vystavovat íránská malířka Elham Parsian. 14. ledna proběhne koncert v Royalu, kde zahrají íránští hudebníci Shanbehzadeh Ensemble, kteří mimo jiné vystupovali v pařížském Louvru. 15. ledna se do Bia Oko vrátí Večer afghánského filmu, v rámci kterého budou promítnuty dva nejvýraznější filmy této kinematografie. 16. ledna se v kině Lucerna diváci mohou těšit na představení česko-íránských koprodukcí, které vznikly i díky industry programu, který probíhá paralelně s Festivalem íránských filmů.

Tagy: ,