ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6277 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha dostal dokument Lang Lang

0 Petr Hašek 18.10.2012

Německý dokument Lang Lang – umění býti virtuosem, který vypráví o slavném čínském pianistovi, získal hlavní cenu festivalu Zlatá Praha.

Uspěl i koprodukční snímek České televize Giuseppe Scarlatti: Kde je láska, je i žárlivost režiséra Ondřeje Havelky. Ten získal Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Devětačtyřicátý ročník festivalu nabídl celkem 100 filmů z 24 zemí a Česká televize soutěžila s pěti pořady.

Porota při udělení hlavní ceny vyzdvihla “vynikající filmové řemeslo, kameru, střih a prolínání všech významových rovin”. Myšlenka propojení umění klavíristy Lang Langa s hudbou Franze Liszta, klavírního idolu 19. století, je podle poroty skvěle zpracována v celém filmu.

Cenu České televize dostal režisér Christian Berger za svůj snímek Schumann v divadle Pier 2. Český křišťál v kategorii Performing Arts porota udělila britskému snímku Svět Matthewa Bournea. Podle poroty film dokonalým způsobem oslavuje tohoto choreografa a za pomoci projekcí, animací a intimního způsobu natáčení stylově a poutavě představuje to nejlepší z jeho díla.

Mezi dokumenty zvítězil německý snímek John Cage: Cesty zvuku. Film je poctou jednomu z nejvlivnějších umělců 20. století. “Jeho tvůrcům se podařilo odhalit zvídavost, humor a lidskou stránku Johna Cagea. Dokument atraktivním způsobem přibližuje avantgardní hudební postupy i širšímu publiku,” míní porota.

Zvláštním uznáním porota ocenila film Soundbreaker – Lamač zvuku, jenž sleduje dobrodružství jednoho z nejodvážnějších umělců světa, finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Britský snímek Macbeth získal Cenu diváků.

rwi