ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4516 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

HLASkontraBAS oktet koncertuje na Islandu a chystá tam album

0 jsk 23.8.2023

Česká formace HLASkontraBAS oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté včetně zakladatelů Ridiny Ahmedové a Petra Tichého, vyrazila na krátké islandské turné.

Od 23. do 28. srpna na čtyřech koncertech včetně vystoupení na Reykjavík Jazzfestivalu představí naživo v premiéře zbrusu nový program složený ze skladeb, které přímo pro HLASkontraBAS oktet napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragga Gröndal, Pétur Ben), Izraele (Adam Ben Ezra) a z České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková).

Zazní také tvorba od obou zakladatelů a kmenových členů. Skladby se objeví na novém albu, které vyjde na začátku příštího roku a jehož natáčení proběhne v říjnu ve studiu Sono.

Vedle samotných koncertů HLASkontraBAS oktet využije čas v malém městečku Siglufjörður na severu Islandu před prvním koncertem ke zkoušení nových skladeb. „V Siglufjörðuru zkoušíme v místním kostelíku. Každý ze čtyř severských skladatelů, kteří nám napsali hudbu, za námi na jeden den přijíždí a společně pracujeme na interpretaci skladby,” přibližují začátek Ridina Ahmedová a Petr Tichý.

„Je to krásný, jsme unavený, ale nabitý. Zádumčivá potemnělá krajina tomu dává zvláštní rozměr. A těm severským skladbám víc rozumíme, když cítíme místo, kde vznikly,” dodávají.

HLASkontraBAS oktet pak vystoupí 23. srpna v Siglufjörðuru v místním muzeu, 25. srpna na zahájení rodinného festivalu v Akureyri, 27. srpna zakončí v kostele Fríkirkjan v rámci Reykjavík Jazzfestival a o den později zahrají na majáku Akranes v městečku Selfoss. Na různých místech Islandu také vedou členové oktetu hudební workshopy pro děti i dospělé.