ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4883 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hlas pro římského krále s Kryštofem Hádkem oslaví 700. výročí Karla IV.

0 Richard Winter 29.4.2016

Končí věk rytířů, začíná věk diplomacie. Mladý princ se musí vymanit z područí dominantního otce a nalézt svou vlastní roli v historii svého národa a celé Evropy. Výpravný televizní film režiséra a scenáristy Václava Křístka s Kryštofem Hádkem v hlavní roli uvede ČT1 v neděli, 15. května ve 20.00 hod. v rámci oslav sedmistého výročí narození Karla IV.

„V letošním roce uplyne sedm set let od narození jedné z nejvýraznějších postav našich dějin. Přestože o Karlovi IV. vznikla celá řada dokumentárních nebo publicistických snímků, tak – až na pár výjimek – se tuzemská audiovizuální hraná tvorba osobnosti našeho nejslavnějšího panovníka dosud spíše vyhýbala. Snímek Hlas pro římského krále má ambici tento pomyslný dluh částečně splatit,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Při příležitosti výročí chceme naším filmem přispět k dotvoření obrazu této osobnosti, který jí dodá rozměr politický, vojenský, ale i zcela lidský, a pomůže také upřesnit, v čem byl Karel typickým šlechticem své doby a v čem ji naopak přesahoval,“ doplňuje kreativní producent a dramaturg snímku Jan Maxa a pokračuje: „Právě období mezi Karlovým narozením a jeho prvním velkým politickým úspěchem – volbou římským králem na úkor Ludvíka Bavora – se zdá pro tento účel být ideálním vypravěčským prostředkem.“

Hlas pro římského krále se vrací do července roku 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena. Oba Lucemburkové – otec i syn – byli dlouhá léta v ostrém sporu, jehož počátek i průběh vypráví druhá dějová linie filmu.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky vojenským i politickým zkušenostem dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu.