ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5104 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Herecké hvězdy se vrátí na plátno na přehlídce filmů Alfreda Hitchcocka v kině Aero

0 Richard Winter 24.2.2016

Nově zrestaurované filmy Alfreda Hitchcocka ve špičkové kvalitě 2K – Okno do dvora, Vertigo a Ptáci – inspirovaly žižkovské kino Aero k uspořádání samostatné přehlídky vybraných filmů tohoto legendárního mistra napětí. Během pěti dnů, od pondělí 29. února do pátku 4. března, si v Aeru v sedmi kultovních filmech připomeneme Jamese Stewarta, Caryho Granta, Grace Kelly a další herecké hvězdy zvučných jmen. Kromě samotných projekcí se diváci mohou těšit na lektorské úvody, speciální výstavu plakátů ze sbírky Terryho ponožky a filmový kvíz o tematické ceny.

„Filmovou klasiku máme v Aeru rádi. Když jsme zjistili, že několik Hitchcockových filmů bylo nově digitálně zrestaurováno, nemohli jsme to nechat být. K digitálním kopiím jsme přidali ještě klasické 35mm, takže fanoušky vytříbené kinematografie čekají vizuální orgie,“ dodává ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

„Čím úspěšnější padouch, tím úspěšnější film“ – tato slova, jak se traduje, prohlásil sám Alfred Hitchcock a o jejich pravdivosti se v Aeru přesvědčíme hned v sedmi filmových titulech, které se už nesmazatelně zapsaly do filmové historie. Třemi z nich budou klasické Hitchcockovy filmy, které se v posledních letech dočkaly digitálního zrestaurování – Vertigo (1958), Ptáci (The Birds, 1963) a Okno do dvora (Rear Window, 1954). Z klasických 35mm kopií budou mít diváci naopak možnost zhlédnout jeden z nejslavnějších thrillerů vůbec, legendární Psycho (1960), a špionážní film s Carym Grantem v hlavní roli, Na sever Severozápadní linkou (North by Northwest, 1959). Přehlídku pak doplní zřídka uváděný thriller Cizinci ve vlaku (Strangers on a Train, 1951) a film Vražda na objednávku (Dial M for Murder, 1954), který Hitchcock natočil podle divadelní hry Fredericka Knotta. Podle stejné divadelní hry vznikl v roce 1998 také film Dokonalá vražda režiséra Andrewa Davise.

Před úterní projekcí filmu Okno do dvora zahájí Aero také pravidelný cyklus filmových kvízů, které bude každý měsíc pořádat ve spolupráci s Civalem a Mr. Hladem z filmového portálu Moviezone. První kvíz začne v úterý 1. března v 19 hodin v kavárně kina Aero a bude logicky zcela zasvěcen tvorbě Alfreda Hitchcocka. Na pět dvojic až trojic bude čekat 20 otázek na režisérovu tvorbu a ten nejlepší tým si ze soutěže odnese balíček hodnotných filmových cen, který bude mimo jiné zahrnovat reprint slavného plakátu Zdeňka Zieglera k filmu Psycho. Ten bude během celé přehlídky v prodeji také na pokladně kina. Pro účast ve filmovém kvízu je nutné svůj tým předem zaregistrovat na [email protected].

Každá z projekcí bude doplněna speciálním lektorským úvodem od filmových odborníků. Pozvání na přehlídku přijal filmový historik Věroslav Hába, který ve středu 3. března uvede snímek Cizinci ve vlaku a v pátek 4. března poté film Psycho.

Filmová galanterie Terryho ponožky připravila pro přehlídku speciální výstavu filmových plakátů k Hitchcockovým filmům. Složená bude z československých a polských plakátů z šedesátých až osmdesátých let a zbrusu nových kousků od studentů českých vysokých odborných škol. Jako bonus pak bude vystaven reprint plakátu legendárního amerického designéra Saula Basse k filmu Vertigo z roku 1958.

Tagy: ,