ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19392 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hedwig a její Angry Inch poprvé v češtině

0 jsk 14.2.2022

Na čtvrtek 17. února je do pražské Malostranské besedy naplánována česká premiéra původně off-broadwayské rockové show Hedwig a její Angry Inch. V titulní postavě genderqueer zpěvačky se představí Roman Tomeš (na snímku).

Originální forma představení se žánrově pohybuje mezi stand-upem, divadlem a rockovým koncertem. Jeho autory jsou herec, scénárista, režisér John Cameron Mitchell a skladatel, textař Stephen Trask. Hudebně čerpá především z glam rocku a punku.

Hedwig měla premiéru na off-Broadwayi v roce 1998 a hned si vysloužila prestižní odborná ocenění. V roce 2000 dospěla na londýnský West End a v roce 2014 přímo na Broadway, kde byla oceněna osmi nominacemi na cenu Tony, z nichž čtyři získala, mimo jiné i za nejlepší nově nastudovaný muzikál. Hudba Stephena Traska byla nominována na Grammy. Hedwig si za svou historii připsala řadu dalších ocenění, včetně trofejí z festivalů Sundance, Berlinale či nominace na Zlatý glóbus pro její filmovou verzi z roku 2001.

Po Broadwayi se představení vydalo na úspěšné turné po USA (koproducentem uvedení v Los Angeles byl David Bowie). Početný je také výčet dalších nastudování nejen v Severní a Jižní Americe, ale i na ostatních kontinentech (Brazílie, Kanada, Německo, Izrael, Itálie, Mexiko, Nový Zéland, Turecko, Japonsko, Thajsko, Jižní Korea aj.).

Hedwigou byli vedle spoluautora Johna Camerona Mitchella například také Neil Patrick Harris, který za svůj výkon v broadwayské inscenaci získal cenu Tony, nebo Michael C. Hall, u nás známý zejména jako seriálový Dexter.