ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8430 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Havlovo odcházení zabodovalo ve všech kategoriích Českých lvů

0 Redakce 6.2.2012

Nejvíce nominací na České lvy má Odcházení režiséra Václava Havla, které zabodovalo ve všech dvanácti kategoriích. Vedle debutu loni zesnulého exprezidenta si úspěšně vedl další debutující režisér Zdeněk Jiráský, jehož Poupata mají nominací deset. Při finálovém ceremoniálu 3. března ve Velkém sále Lucerny budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování, vítěz vzejde ze tří titulů.

Na nominačním večeru v pražském kině Lucerna byla v každé z tuctu kategorií hodnotících 24 celovečerních hraných filmů vyhlášena pětice nominovaných. Po osmi nominacích mají snímky Nevinnost Jana Hřebejka a Alois Nebel Tomáše Luňáka. Šest nominací dostal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Spolu s Odcházením, Nevinností a Poupaty zabodoval v hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Ze 17 dokumentů se do nominací dostaly Divadlo Svoboda Jakuba Hejny, Nickyho rodina Mateje Mináče, Pod sluncem tma Martina Marečka, Trafačka – Chrám svobody Saši Dlouhého a Romana Vávry a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka.

První Český lev byl již předán za nejlepší zahraniční film. Akademici ho udělili britskému oscarovému historickému dramatu Králova řeč režiséra Toma Hoopera, jehož distributorem je společnost Bontonfilm.

Ceny poroty filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný a dokumentární snímek obdržely projekty Rodina je základ státu, který v březnu vyjde na DVD, a Vše pro dobro světa a Nošovic.

V soutěži o cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011 zvítězila práce Jakuba Šmída o nelehkém hledání sebe sama nazvaná Neplavci z pražské FAMU.

rwi