ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4765 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Havěť je horor o invazi pavouků

0 jsk 16.4.2024

Invaze pavouků v mimořádně intenzivním celovečerním debutu francouzského režiséra s českými kořeny Sébastiena Vanička diváky ochromí. O tom je nový horor nazvaný Havěť.

Film byl poprvé uveden v rámci Týdne kritiky na festivalu v Benátkách, ze Sitges Film Festivalu 2023 má Zvláštní cenu poroty a získal rovnou dvě nominace na francouzské národní filmové ceny César 2024. Do našich kin vstoupí 9. května.

Havěť nadchla diváky i recenzenty. Ti oceňují především schopnost Sébastiena Vanička pracovat s napětím a neustále diváky znepokojovat či přímo děsit. V hlavních rolích filmu se představí Théo Christine, Sofia Lesaffre, Jerôme Niel, Lisa Nyarko a Finnegan Oldfield.

„Myslím, že jedním z mých prvních krátkých filmů bylo video hmyzu ve sklenici, které jsem natočil ve všech podobách se světelnými efekty a zhudebnil. Nepatřím k lidem, kteří se děsí pavouků, ale přesto mě velmi zajímá proč je za tím ten strach. Nyní víme, že žádný pavouk není pro člověka skutečně nebezpečný, takže odkud se berou tyto iracionální obavy? Pro mě je to případ rasového profilování: pavouci se prostě posuzují podle vzhledu, který bohužel spoustu lidí odpuzuje. Vybral jsem si pavouky, protože to byl nejlepší způsob, jak mluvit o xenofobii a lidech, kteří jsou posuzováni podle vzhledu nebo podle toho, odkud pocházejí. V mém případě obyvatelé předměstí, mezi které patřím, kteří vyrůstají s neustálým pocitem, že jsou odsunuti na vedlejší kolej. Ve filmu je zřejmá paralela mezi postavami a pavouky, ke kterým se okolní svět chová stejně. Raději je vidíme v krabicích než doma,“ říká ke svému filmu Vaniček.

Má české kořeny, ale vyrůstal na pařížském předměstí. Vždy rád kreslil, zvláště komiksy. V 15 letech ukradl svému otci videokameru a začal natáčet hmyz. Postupně objevoval možnosti střihu, zvukového designu a rozvíjel svou lásku k výtvarnému umění. Po několika oceňovaných krátkých filmech je Havěť jeho prvním celovečerním hraným filmem. A právě díky mimořádnému úspěchu Havěti dostal Sébastien Vaniček příležitost natočit v Hollywoodu další film z kultovní hororové série Evil Dead. Vedle režie by se měl podílet i a scénáři.

Tagy: ,