ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29734 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Harlekýn v Českém Krumlově

0 Rémy Martin 7.8.2013

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově letos udělal poměrně odvážný krok. Pořadatelé pozvali známého českého klarinetistu Karla Dohnala. V tom ovšem onen odvážný krok nespatřuji. Zajímavé spíše je, s jakým programem Dohnal přijede.

Karlheinz Stockhausen patří mezi ikony hudby dvacátého století a ona odvaha, o které mluvím, paradoxně spočívá v uvedení jeho skladby Harlekýn pro sólový klarinet. Tento skladatel je pro mnohé hudebníky i posluchače ztělesněním všeho špatného, co dvacáté století v hudbě přineslo. To je téma k širší diskuzi; já osobně mám některé jeho skladby velice rád. Na druhou stranu publikum, které má z takové hudby strach, rovněž velice dobře chápu. V minulém století se totiž objevila otázka, co to vlastně hudba je a proč by nemohla vypadat tak či onak.

To je samozřejmě velice zjednodušený náhled, nicméně posluchač, jenž bude očekávat mozartovskou stavbu hudební kompozice, skutečně odejde zklamán. Na tento koncert si chci zajet a lidem, kteří se takové hudby bojí, mohu zaručit, že v případě Harlekýna není čeho. Chce to jen u dané skladby přijmout to, co nabízí a nežádat po ní to, co nenabízí.

Koncert se koná ve středu 7. srpna ve 20:30 hodin a musím podotknout, že i místo konání je pro provedení Harlekýna ideální – koná se totiž v Maškarním sále krumlovského zámku. Je třeba dodat, že se jedná o vrchol programu. Pro konzervativnější publikum Karel Dohnal se svým spoluhráčem na akordeon Jiřím Lukešem zahrají například Ástor Piazzollu.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.