ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8667 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Grandhotel Budapešť získal rekordních 11 nominací na ceny BAFTA

0 Richard Winter 12.1.2015

Komedie Grandhotel Budapešť získala rekordních 11 nominací na ceny BAFTA. S deseti nominacemi následují snímky Birdman a Teorie všeho a s devíti Kód Enigmy. V pěti kategoriích jsou nominovány dramata Chlapectví a Whiplash. Vítěze vyhlásí 8. února. Filmová cena Britské akademie označovaná také jako cena BAFTA je udělovaná každý rok Britskou akademií filmového a televizního umění. Jedná se o protějška amerického Oscara.

Grandhotel Budapešť byl nominován mimo jiné v kategorii nejlepší film, nejlepší herec (Ralph Fiennes – na snímku) a nejlepší režisér (Wes Anderson). Také komedie Birdman se uchází o cenu pro nejlepší film a nejlepšího herce (Michael Keaton), ale také pro nejlepšího herce a herečku ve vedlejší roli.

Mezi deseti nominacemi snímku Teorie všeho, inspirovaného autobiografií první manželky britského astrofyzika Stephena Hawkinga, jsou kategorie nejlepší film a obě hlavní role, mužská a ženská. Hawkinga ztvárnil Eddie Redmayne a Felicity Jonesová jeho první ženu Jane.

Kód Enigma má z devíti nominací šanci v kategoriích nejlepší film a herec v hlavní roli. Britského matematika Alana Turinga, který za druhé světové války prolomil německý tajný kód, ztvárnil britský herec Benedict Cumberbatch. V kategorii nejlepší film je vedle Birdmana, Kódu Enigmy, Teorie všeho a Grandhotelu Budapešť i drama Chlapectví.

Vedle Felicity Jonesové je favoritkou na cenu pro nejlepší herečku Amy Adamsová za roli v životopisném snímku Big Eyes. O cenu se uchází i Julianne Mooreová, která v dramatu Still Alice ztvárnila profesorku s počínající Alzheimerovou chorobou. Adeptkami jsou také Rosamund Pikeová za úlohu v thrilleru Zmizelá a Reese Witherspoonová za roli v životopisném dramatu Divočina.