ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12283 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Grammy: Sladký návrat Adele, má šest gramofonků

0 Redakce 13.2.2012

V noci z neděle na pondělí byly ve Staples Center v Los Angeles již po čtyřiapadesáté rozdány výroční prestižní ceny Grammy. Slavnostnímu ceremoniálu dominovala jednak smrt Whitney Houston, jejíž tělo nalezl den před předáváním cen na hotelovém pokoji v Beverly Hills její osobní strážce, a také britská zpěvačka Adele. Ta takto završila svůj loňský umělecky úspěšný rok a současně se vrátila na scénu po loňské operaci hlasivek.

Z Los Angeles si do Anglie odváží šest vítězných gramofonků, což znamená, že v prvenství proměnila všechny své nominace. Bez nadsázky lze říct, že při nočním ceremoniálu neměla konkurenci.

Loni v lednu vyšlo její druhé studiové album nazvané „21“. Během několika dnů se dostalo na první příčku britské hitparády a zanedlouho se podobně prosadilo i ve Spojených státech. Na počátku letošního ledna se v USA dostala mezi pět nejprodávanějších desek posledních dvaceti let. Zmíněné nahrávky se v Americe 33 týdnů po sobě prodalo vždy více než 100 tisíc kusů. V klubu pěti nejprodávanějších alb dvacetiletí jsou ještě hudba k filmům Titanic a Osobní strážce od Whitney Houston a countryová alba Ropin’ The Wind od Gartha Brookse a Some Gave All od Billyho Raye Cyruse.

Absolutně nejúspěšnější skladbou nejenom z alba, ale i podle akademiků, kteří v Grammy letos hlasovali, je Adelina Rolling In The Deep. Zpěvačka o ní řekla: „Je to můj způsob, jak se vyrovnat s minulostí. Je to reakce na to, co řekl můj bývalý kluk. Prohlásil totiž, že můj život bude nudný a beznadějný, budu samotná a opanují mě jen mé slabosti, pokud s ním nezůstanu. Tohle je můj vztyčený prostředník k němu. Jednou provždy.

Adele v Los Angeles trumfovala v kategorii Album roku (21), Skladba roku (Rolling In The Deep), Nahrávka roku (Rolling In The Deep), Nejlepší sólový výkon v popu (Someone Like You), Videoklip roku (Rolling In The Deep) a Nejlepší vokální album v popu (21).
Už na mě jdou city. Můj život se opravdu změnil, ještě než jste Someone Like You slyšeli. Měla bych poděkovat, a to hlavně svému lékaři,“ řekla Adele na pódiu, když si přebírala první cenu.

V rockových kategoriích trumfovala skupina Foo Fighters. Získala pět prvenství, mimo jiné za nejlepší album v rocku (Wasting Light), nejlepší skladbu v rocku (Walk), nejlepší výkon v rocku (Walk) či nejlepší výkon v hard rocku a metalu (White Limo).
Čtyři Grammy má Američan Kanye West. Na ceremoniál ovšem nepřišel, a tak si pro ceny za nejlepší rapové album (My Beautiful Dark Twisted Fantasy), nejlepší skladbu v rapu (All Of The Lights), nejlepší rapovou spolupráci (All Of The Lights) a nejlepší rapové vystoupení (Otis) přišli jeho přátelé.

Čtyřiapadesáté Grammy udělovala porota složená z odborníků sdružených v Národní akademii nahrávacích umění a věd (NARAS). Původních 109 kategorií však letos snížila na 78, proti čemuž se mimo jiné postavili Paul Simon, Carlos Santana a před Staples Center kvůli tomu několik umělců protestovalo.

54. předávání cen Grammy zahájil moderátor večera, raper LL Cool J, modlitbou za zesnulou Whitney Houston. Její jméno se v programu objevovalo poměrně často, hold jí pak přímo na pódiu vzdala zpěvačka Jennifer Hudson, která bez patosu zazpívala verzi její skladby I Will Always Love You. Původně s ní měla zpívat Chaka Khan, ale ta nakonec z prezentace skladby vycouvala.

V programu se mimo jiné představili Paul McCartney, Beach Boys, kteří se takto vrátili po letech na scénu, samozřejmě Adele, Bruce Springsteen, Rihanna s Coldplay, Rihanna, Katy Perry a další.

Výsledky

Album roku

21 – Adele

Skladba roku
Rolling in the Deep – Adele

Debut roku
Bon Iver

Nahrávka roku
Rolling In The Deep – Adele

Nejlepší sólový výkon, pop
Adele – Someone Like You

Nejlepší duet/skupina, pop
Tony Bennett Featuring Amy Winehouse – Body And Soul

Nejlepší vokální album, pop
Adele – 21

Nejlepší skladba, rap
Kanye West – All Of The Lights

Nejlepší album, rap
Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Nejlepší výkon, rock
Foo Fighters – Walk

Nejlepší skladba, rock
Foo Fighters – Walk

Nejlepší album, rock
Foo Fighters – Wasting Light

Nejlepší výkon, hard rock/metal
Foo Fighters – White Limo

Nejlepší album, alternativa
Bon Iver — Bon Iver

Nejlepší videoklip
Rolling In The Deep – Adele

JAROSLAV ŠPULÁK