ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8288 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Girl Power je film o ženách, které zasvětily své životy graffiti

0 Richard Winter 23.2.2016

Girl Power je dokumentární film o ženách, které zasvětily své životy graffiti, subkultuře které dominují muži. Dokument je založen na silném osobním autobiografickém příběhu pražské writerky Sany, která jej natáčela po celém světě více než sedm let.

Premiéra filmu Girl Power proběhne 27. února v kině Lucerna. Bezprostředně po premiéře se odehrají v několika městech v České republice promítání filmu, která budou doprovázena debatami s tvůrci filmu, workshopy, výstavou a koncerty či večírky s Djs. Film bude dále k vidění v kinech po celé České republice či k legálnímu stažení.

Film představuje graffiti writerky z patnácti měst světa. Od Prahy, přes Moskvu, Kapské Město, Sydney, Biel, Madrid, Berlín, Toulouse a Barcelonu až po New York. Graffiti komunita je tvořena v drtivé většině muži, mezi kterými panuje často názor, že graffiti – a především to ilegální – není věc pro ženy. Přesto se ženy v graffiti za poslední roky více emancipují, vznikají ženské graffiti výstavy, časopisy a weby.  Dokumentární film Girl Power zachycuje příběhy žen, které v převážně mužském graffiti světě obstály.  Uvidíme je, jak se vkrádají do dobře zabezpečených vlakových dep, ale i v jejich „normálním“ civilním  životě.

Girl Power ale není jen vhledem do graffiti světa, zachycuje také silný příběh české writerky  Sany, která se v roce 2008 rozhodla emancipaci žen v graffiti zachytit a dát ženám a dívkám možnost  se vyjádřit. Girl Power nakonec natáčela dlouhých sedm let. V dokumentu sledujeme její život s graffiti, její motivaci a životní hodnoty, které se s ubíhajícími roky mění.  Seznámíme se také s její rodinou, která o druhém životě Sany nemá žádné tušení. Sany obětuje pro  film hodně, a i když dojde na konec sil, odmítá se vzdát svého snu – natočit historicky první dokument  mapující ženy v graffiti. Uvědomuje si, že člověk zvenčí by tento film nikdy nenatočil, protože pro  graffiti writery člověk zvenčí znamená vždy nepochopení a nebezpečí.

Film neobhajuje graffiti, ale  přichází s novým pohledem na tento světový fenomén. Graffiti writeři většinou nedokáží vysvětlit, proč graffiti tvoří. Je to proto, že graffiti je určitou formou závislosti. Je to vášeň. Je to únik. Je to smysl, je to láska, je to náboženství, je to touha. Touha zanechat stopu, touha zanechat svůj otisk, která je stará jako lidstvo samo.

„Teprve film Girl Power mi ukázal, jakou silou některé ženy disponují. Jako pro člověka, který nemá  s graffiti scénou nic společného, bylo fascinující podívat se pod pokličku této problematiky. Náš film  není jen dokumentem mapujícím jednu lidskou posedlost, ale především příběhem, kam až lze zajít při  naplňování svého osobního snu,” říká Martin Hůlovec z Punk Film, producent filmu Girl Power.

Tagy: ,