ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7193 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

GHMP nabídne street art, graffiti i art brut

0 Redakce 15.12.2011

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nabídne příští rok ve svých prostorách mnoho velkých výstav, na kterých dostane prostor umění v surovém stavu (art brut), český výtvarník Krištof Kintera, britské mladé umění či street art a graffiti. Současné české a zahraniční umění bude hostit zejména gotický dům U Kamenného zvonu, prostory v horních patrech Městské knihovny, Zámek Troja či Staroměstská radnice v centru města.

Představitelem směru art brut bude rakouský výtvarník Adolf Wölfi. Umělec, který většinu svého dospělého života prožil v psychiatrické léčebně, představí na 100 děl ze všech jeho tvůrčích období. Instalace bude doplněna ukázkami z jeho textů a hudebním doprovodem. Retrospektivní expozici Adolfa Wölfiho bude od 22. února hostit galerie Dům U Kamenného zvonu.
O týden později se výstavy dočká i český sochař Krištof Kintera, který vytváří rozpohybované, svítící či mluvící objekty.

Kurátoři návštěvníkům představí nejen jeho nejznámější díla z uplynulých let, ale i jeho dosud neprezentované práce.
V polovině roku 2012 mohou návštěvníci zhlédnout kurátorský výběr z kolekce rakouských sběratelů Karlheinze a Agnes Esslových, kteří od konce 50. let minulého století nashromáždili vzácná díla rakouských modernistů. Zájemcům se představí díla slavné generace umělců 90. let 20. století, mezi kterými nebude chybět například Marcus Harvey, Gavin Turk či Jason Martin.

Neobvyklým počinem v historii galerie pak bude říjnová mezinárodní expozice graffiti a street artu nazvaná Městem posedlí. Výjimečnost výstavy tkví mimo jiné ve skutečnosti, že většina děl ve výstavním prostoru v Městské knihovně vznikne i zanikne.

V nabídce GHMP je také instalace děl malíře Petra Písaříka či výstava Emila Filly, která se bude konat koncem příštího roku na Zámku Troja.

rwi