ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5488 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Galerie Villa Pellé nabídne průřez tvorbou Zdeny Šafky

0 jsk 18.8.2023

U příležitosti kulatých narozenin malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky chystá pražská Galerie Villa Pellé výstavu, jejíž ambicí je zachytit všechny její zásadní tvůrčí etapy.

Šafka vstoupila do povědomí nejen jako oceňovaná oděvní návrhářka, mimo jiné je autorkou kolekce české výpravy na zimních olympijských her v roce 1994 nebo uniforem pro organizaci Junák – český skaut, ale i úspěšná malířka a textilní výtvarnice.

V roce jejích sedmdesátin představí Villa Pellé její obrazy a textilie, krajiny i abstrakce, portréty i zátiší, ať už vytvořené olejem, akrylem, akvarelem nebo nitěmi z vlny či bavlny. „Jsem velmi ráda, že po delší době můžeme prezentovat v galerii tvůrkyni – ženu, malířku a textilní výtvarnici, jejíž obsáhlý a rozmanitý průřez tvorbou je vlastně ohlédnutím za pěti desetiletími její tvorby. Už název výstavy Hlavy, mosty, kapradí naznačuje různorodost zpracovávaných témat,“ doplňuje Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé. K výstavě bude vydán i doprovodný katalog.

Tkané gobelíny, kresby i malbu Zdeny Řehákové, která na české výtvarné scéně vystupuje pod pseudonymem Šafka, spojují výrazná barevnost, harmonické kompozice a také klid a rovnováha, které autorka přenáší ze svých děl na diváky. „K jednotlivým motivům se v průběhu let opakovaně vracím, ať už jsou to hlavy a figura, přírodní motivy inspirované exotickými místy i Jizerskými horami anebo technické objekty, například viadukt v Kryštofově údolí,“ říká Zdena Šafka, která ve zmíněné obci na Liberecku dlouhodobě žije a tvoří.