ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4729 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Galerie Kvalitář otevřela výstavu děl Zdeňka Trse

0 jsk 23.2.2024

Pražská galerie Kvalitář otevře letošní výstavní sezónu tvorbou realistického malíře Zdeňka Trse. Výstava Umbra mentis/Stín mysli představí pět olejomaleb a několik kreseb, vytvořených speciálně pro tuto expozici, spojující témata geometrie, přírody, vesmíru a dokonalé hry světla a stínu.

Výstava, připravená kurátorem Janem Dotřelem, bude k vidění od 23. února do 6. dubna.

Zdeňka Trse jako výtvarníka nejprve formoval sklářský ateliér Vladimíra Kopeckého na UMPRUM a později malířská škola Zdeňka Berana na AVU, která ho přivedla k realismu. Ve své tvorbě funkčně slučuje prvky obojího, vychází z výrazových možností klasických malířských technik a jeho dokonalá malba je zaměřena především na geometrii a stereometrii těles.

Prostřednictvím různorodých symbolů, vycházejících například z barokní ikonografie nebo egyptské mytologie, rozehrává Trs sofistikovanou, minimalisticky dokonalou hru, která promlouvá nezaměnitelným vizuální jazykem, založeným na hlubokém poznávání reality kolem nás a na jeho unikátním způsobu transformace do dvoudimenzionálního obrazu, iluzivně spíše připomínající trojrozměrný, plastický obraz.