ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Galerie chystá v Ostravě unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty

0 Richard Winter 21.1.2014

Galerie výtvarného umění Ostrava chystá unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty a některých dalších autorů jako Emil Filla či Jan Zrzavý. Výstavu slavného umělce a dalších malířů, kteří se Kubištou inspirovali přímo či z jeho odkazu, kurátoři nazvali Zářivý krystal /Bohumil Kubišta a české umění/ 1905-2013.

Hodnota vystavených děl podle odhadů přesáhne miliardu korun. v Ostravě bude k vidění do ledna příštího roku. V Domě umění bude expozice zahájena 2. října. Návštěvníci výstavy se tak mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla dalších známých autorů jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další.

Celkem výstava představí přibližně pět desítek autorů. Díky archivním výzkumům odhalí výstava a doprovodná výpravná publikace i dosud neznámé události dobrodružného života Bohumila Kubišty. Slavný umělec zemřel na španělskou chřipku krátce poté, co přežil první světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva.

Na přípravě projektu se podílelo několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce je známý český historik umění Karel Srp. Galerie touto výstavou naváže na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost desetitisíců návštěvníků.

Foto: Bohumila Kubišta – Hypnotizér