ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28235 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Francouzskou literární cenu získali Volodine a Brettová

0 jsk 6.11.2014

Francouzský spisovatel Antoine Volodine (64) a australská autorka Lily Brettová (68) se stali laureáty literární ceny Prix Médicis za románovou tvorbu. Nedotované ocenění, které patří mezi nejvýznamnější svého druhu ve Francii, získal v kategorii esejů Frédéric Pajak za dílo Manifestu incertain.

Příběh oceněného románu Terminus radieux, který napsal Antoine Volodine, se odehrává na Sibiři zasažené po jaderné katastrofě radioaktivním zářením a obývané mutanty. Byť se mnohá autorovi díla odehrávají v budoucnosti, on sám je nepovažuje za sci-fi literaturu.

Antoine Volodine je pseudonym, který spisovatel hlásící se k postexotizmu používá vedle tří dalších uměleckých jmen (Manuela Draeger, Elli Kronauer Lutz Bassmann).

Oceněná australská literátka se narodila v rodině přeživších holokaust v jednom z provizorních táborů na území Německa v září 1946. Rodina se v roce 1948 vystěhovala do Austrálie, kde se jako teenagerka začala věnovat psaní a v rámci spolupráce s rockovým magazínem mohla připravit i rozhovory s Jimim Hendrixem, členy skupiny The Who nebo Rolling Stones. Právě z těchto zkušeností čerpala v oceněném románu, jehož hrdinkou je také devatenáctiletá novinářka z druhé poloviny 60. let.