ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26776 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Francouzská média probírají platy herců

0 Petr Hašek 3.1.2013

Proslulí herci jako Vincent Cassel, Jean Reno (na obrázku), Marion Cotillardová, Gad Elmaleh, Guillaume Canet, Audrey Tautouová či Léa Seydouxová údajně dostávají za roli ve francouzském snímku 500.000 až dva miliony eur.

U role v americkém filmu se ale spokojí s 50.000 až 200.000 euro. Uvedl to deník Le Monde, který tak rozpoutal polemiku na toto téma.

Francouzské filmy tak podle kritiků současného financování místní kinematografie nebývají rentabilní, přestože na jejich tvorbu jdou i státní dotace. Průměrné náklady na natočení francouzského filmu, který je zpravidla určen jen pro místní trh, jsou 5,4 milionu eur.

Vyšší náklady mají ve světě už jen velká americká studia, jejichž snímky se ale prodávají i v zahraničí. Všechny francouzské filmy natočené v roce 2012 byly podle Le Mondu bez ohledu na jejich případný divácký úspěch prodělečné.

Přeplácení herců a další přílišné náklady na natáčení podle kritiků umožňuje ve Francii systém financování kinematografie, který čerpá velké prostředky v podobě přímých dotací od státních subjektů a nepřímých dotací od soukromých televizních stanic, které mají povinost investovat do místní filmové tvorby.

Kritika financování místní kinematografie zazněla v době, kdy se v médiích i na politické scéně debatuje o tom, jak hodnotit chování francouzských herců, kteří se ve snaze odvádět nižší daně stěhují do zahraničí. Debatu vyvolalo nedávné oznámení velmi dobře placeného Gérarda Depardieua, že se stěhuje do Belgie. Podobně se již dříve zařídili mnozí další herci, například Alain Delon, Johnny Hallyday či Dany Boom.

rwi