ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5951 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Fotograf Festival se zabývá otázkou náležitosti

0 jsk 20.9.2022

Ústřední výstava Fotograf Festivalu s názvem Nikdo sem nepatří víc než vy představí díla umělců, kteří pracují s tématy jako jsou krajně pravicové tendence, národní identita nebo strukturální diskriminace.

Výstava připravovaná spolu s Národní galerií v Praze bude ve Veletržním paláci zahájena 22. září v 19 hodin a je pro všechny návštěvníky zdarma.

Dvanáctý ročník Fotograf Festivalu se zabývá na první pohled jednoduchou otázkou náležitosti. Ta se dnes stále častěji dostává do kulturních debat, tvorby politik a sociálních opatření. Stále více zastánců krajní pravice a populismu vytváří vizi o homogenitě, jenž je hrozbou pro ty, kteří do této představy nezapadají. Ústřední výstava festivalu s názvem Nikdo sem nepatří víc než vy, která proběhne v Národní galerii v Praze představí umělce, jenž toto téma vidí jako posun od demokracie k autoritářství.

„Při sledování znepokojivého politického vývoje ve Spojeném království, v Polsku, Maďarsku a České republice jsme si začali stále více všímat toho, jak je pojem národní identity zneužíván populistickými a krajně pravicovými politiky pro jejich zisky a také toho, jak ovlivňuje paměť člověka a jeho pocit sounáležitosti,“ vysvětluje záměr Markéta Mansfieldová, jedna z trojice kurátorek.

Je třeba nezapomínat, že tyto tendence se ve společnosti objevují dlouhodobě. K tomu kurátorka Elisabeth Pichler dodává: „Velmi nás zajímaly také paralely a rozdíly mezi Německem a Českou republikou, pokud jde o vnímání let transformace od roku 1989/90.“