ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12360 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Forman získal v Los Angeles cenu za celoživotní dílo

0 Richard Winter 4.2.2013

Režisér Miloš Forman získal v Los Angeles cenu za celoživotní dílo. jedná se o nejvyšší ocenění, jaké uděluje Sdružení amerických režisérů. Jeho předseda Taylor Hackford při této příležitosti připomněl například Formanovy oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Sám Forman se slavnosti nemohl osobně zúčastnit kvůli nemoci.

Osmdesátiletý Forman se proslavil v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Po odchodu do USA získal největším úspěch snímky Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984). Za oba dostal Oscara. Přelet nad kukaččím hnízdem byl teprve druhým snímkem v historii Oscarů, který získal cenu ve všech pěti hlavních kategoriích.

Forman za svou kariéru získal například i tři Zlaté glóby a cenu BAFTA za nejlepší režii. Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo, mimo jiné Českým lvem nebo na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.

Profesní sdružení DGA existuje již 76 let. Příští rok uspořádá již 65. ročník cen pro nejlepšího režiséra roku. Cenu za celoživotní dílo dostalo zatím jen 33 režisérů. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison. Cenu dostali například Cecil B. DeMille, Frank Capra, Alfred Hitchcock, Orson Welles, Billy Wilder, Akira Kurosawa, Stanley Kubrick, Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Martin Scorsese a Clint Eastwood.