ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5135 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého ukazují současné trendy

0 Petr Hašek 26.10.2012

Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2012, která se letos koná od 26. října do 9. prosince v Domě umění v Brně představuje aktuální trendy současného výtvarného umění platné i v mezinárodním kontextu.

Finalisty vybírá mezinárodní porota, v níž je i letos kurátor Christian Rattemeyer z prestižního Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku.

Pro výstavu Finále 2012 si každý z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se letos koná již po třiadvacáté, připravil zcela nové dílo. Jediná žena mezi finalisty, Adéla Babanová, vystavuje video s detektivní zápletkou, Jiří Franta a David Böhm hravou instalaci kreseb a videa, ve které musí návštěvníci překonávat překážky, Vladimír Houdek se prezentuje malbou kombinovanou s netradiční koláží, Richard Loskot instalací se zpomalením času a paralelní skutečností a Jiří Thýn fotografiemi ve stylu perspektivně geometrické abstrakce. Vítěz letošního ročníku bude vyhlášen 30. listopadu.

“Letošní výstava je opravdu vzrušující a je názornou ukázkou toho, co se v současném vizuálním umění děje a jaká témata mladé umělce zajímají,” řekla kurátorka Lenka Lindaurová. “Expozice je žánrově pestrá a funguje jako svébytný výstavní celek,” dodala.

Mezinárodní sedmičlenná porota vybere v průběhu výstavy letošního laureáta, kterého vyhlásí v rámci slavnostního ceremoniálu v režii Vladimíra Morávka 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Do té doby stále běží doprovodný program pěti finalistů, pěti měsíců, pěti míst, v rámci kterého se představují jednotliví finalisté v různých českých městech a v Bratislavě. Cena Jindřicha Chalupeckého se bude zcela nově podílet na čtvrtém ročníku soutěže pro střední školy Umělecké střevo, do níž byly doposud zapojeny přední české galerie, jako je Národní galerie, Centrum současného umění Dox, GASK, a Moravská galerie v Brně.

Výstava Finále 2012 v Domě umění v Brně (Dům pánů z Kunštátu) je pro veřejnost otevřena denně kromě pondělí a úterý vždy od 10 do 18 hodin.

rwi