ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6310 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový festival v Karlových Varech navštívilo méně lidí než loni a předloni

0 Petr Hašek 9.7.2012

Karlovarský festival, který v sobotu večer vyvrcholil vyhlášením cen, prodal přes 121.000 vstupenek na 410 projekcí. Je to o 5000 méně než loni a předloni.

Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 25.000 dolarů (523.000 korun) převzal norský režisér Martin Lund za psychologickou studii Henrik. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala při zahájení této přehlídky (stejně jako Susan Sarandonová v jejím závěru) britská držitelka Oscara Helen Mirrenová.

Hlavní soutěž nabídla 12 snímků; celkem se tu promítlo 218 titulů, z nichž 22 mělo světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru. “Pokud jde o návštěvnost, není na ní nic překvapivého. Počet diváků se ustálil a počet projekčních sálů i projekcí se nemění,” komentoval výkonný ředitel Kryštof Mucha statistiku.

Zvláštní uznání mezinárodní poroty obdržel hlavní představitel nejdiskutovanějšímu filmu Chlapec pojídající ptačí zob Jannis Papadopulos. Z domácích projektů si herci Najbrtova snímku Polski film Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek odnesli Zvláštní uznání mezinárodní poroty. V soutěži dokumentů zabodoval Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, která získala Zvláštní uznání.

Drsný příběh filmu Poupata Zdeňka Jiráského upoutal členy nestaturární poroty FEDEORA (Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří) a ocenili ho jako nejlepší film ze sekce Na východ od Západu. Prestižní Cenu prezidenta MFF za přínos českému filmu převzal herec Josef Somr.

Umělecký ředitel Karel Och připomněl, že v hlavní soutěži absentoval snímek americký, německý a francouzský. Letos bylo zastoupeno poprvé Řecko.

I letos měl na festivalu premiéru digitálně restaurovaný domácí snímek – Formanova komedie Hoří, má panenko. “Pro příští rok máme pět titulů ve výběru. Mezi nimi jsou prvotina Alfréda Radoka z roku 1948 Daleká cesta, Jasného Všichni dobří rodáci a Kadárova a Klosova oscarová tragikomedie Obchod na korze,” dodal Mucha.

rwi