ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6370 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový festival Fresh Film Fest vyhrálo drama Apači

0 Richard Winter 2.9.2013

Desátý ročník filmového festivalu Fresh Film Fest vyhrálo drama Apači debutujícího francouzského režiséra Thierry de Perettiho. Snímek ze soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů vypráví příběh o pětici teenagerů z Korsiky. Čeští diváci ho v kinech a prostřednictvím alternativní distribuce budou moct zhlédnout už v říjnu.  Mezinárodní přehlídka debutů a studentských filmů se v Praze pořádala od 28. srpna až do 1. září a nabídla přes 145 filmových děl.

“Na snímku obdivujeme, jak dokáže zviditelnit i to, co zůstává pod povrchem. Díky běžnému příběhu se ukáže skutečná tragédie, kterou sdílejí oběti, pachatelé a nakonec i my,” zdůvodnila své jednomyslné rozhodnutí mezinárodní porota. Korsičtí teenageři nemají v prostředí turisty přeplněných plážích, kempů a klubů co na práci. Jednoho večera však jeden z nich zavede zbytek party do prázdné luxusní vily, ve které stráví noc plnou polonahých radovánek v bazénu a zbrklých rozhodnutí.

Zvláštní uznání v této sekci získal americký snímek nazvaný Schovejte si své úsměvy o období dospívání dvou bratrů na americkém venkově, který režíroval Daniel Patrick Carbone.

V sekci Konfrontace, mezinárodní soutěže hraných a dokumentárních studentských filmů, zvolila porota jako nejlepší v kategorii hraných filmů argentinský snímek Klisny a papoušci. Režisérka Natalie Garagiolyová v něm zobrazuje prostředí mladé aristokracie v Buenos Aires.

Kategorii dokumentů ovládl rumunský film RIO 2016 od režisérky Bianky Rotaruové. Zvláštní uznání získal český dokument Tomáše Polenského Ponorná řeka diakritiky, portrét svérázného, experimentálního filmaře a učitele Martina Čiháka.

Vítězem sekce mezinárodní soutěže studentské animované a experimentální tvorby Theatre Optique se stal německý snímek Tangram od režisérky Kathariny Huberové. Zvláštní uznání poroty také putovalo slovenskému animovanému filmu Pandy od režiséra Matúše Vizáryho, který letos reprezentoval český i slovenský film i na mezinárodním festivalu v Cannes.