ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5836 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový festival Finále uvede 30 nových českých celovečerních filmů

0 Richard Winter 14.3.2013

Plzeňský filmový festival Finále, který se uskuteční od 21. do 27. dubna, letos uvede všech 30 českých celovečerních filmů natočených od loňského do letošního dubna. Do soutěže o Zlatého ledňáčka bude zařazeno 12 z nich, o nejlepší dokument bude soutěžit 19 snímků z 66 přihlášených. O konečném složení poroty se ještě bude rozhodovat, mezi jejími členy bude například režisér Radim Špaček.

Největší bilanční a soutěžní přehlídka českého filmu nabídne 170 projekcí. Sady před Měšťanskou besedou, kde vzniknou čtyři až pět promítacích sálů, budou celý týden oživeny venkovní kavárnou, projekcemi a street marketem s výrobky mladých designérů.

Festival připravil poctu režisérce, scénáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, představí její jediný režijní film a méně známé dokumenty. Další pocta bude směřovat ke spisovateli Pavlu Kohoutovi, který letos oslaví 85. narozeniny a jemuž festival vydá knihu s názory 15 osobností. Festival například uvede stalinistický snímek Zářijové noci z roku 1952, po němž bude Kohout s diváky diskutovat. “Už se na to hrozně těším,” nechal se slyšet Kohout.

Archivní sekce představí filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela, jemuž jeho manželka chystá k letošnímu jubileu výstavu fotografií. Sekce ZOOM uvede kromě loňských hraných a dokumentárních německých filmů také výrazné německé režiséry v debatách. Například osobnosti časosběrného dokumentu Volkera Koeppa a Helenu Třeštíkovou, téma Jak se točí politika v Německu, v Česku a na Slovensku, ve světové premiéře česko-německý film Česká vesnice Jany Cisar a Petera Zacha o společném soužití a snímek Der Turm Christiana Schwochowa, který se natáčel v Plzni.