ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26046 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový festival Finále Plzeň připravil změny

0 Richard Winter 18.12.2013

Filmový festival Finále Plzeň, který proběhne od 27. dubna do 3. května 2014 v plzeňské Měšťanské besedě, připravil pro nadcházející 27. ročník několik zásadních změn. O hlavní cenu Zlatého ledňáčka budou v příštím roce kromě českých celovečerních hraných a animovaných i dokumentárních filmů moci nově soutěžit i slovenské snímky. Program festivalu v roce 2014 dále obohatí úplně nová soutěž českých a slovenských televizních formátů.

“Mnoho filmů, které jsme v soutěžích promítali, bylo vyrobeno v koprodukci se Slovenskem. Došli jsme tedy k rozhodnutí, že soutěž plně obohacená o kinematografii našich sousedů bude zajímavější jak pro zahraniční hosty, tak i pro laickou veřejnost, které je slovenská kultura velmi blízká,” vysvětlila výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Výrazně se také prohloubí spolupráce se Slovenským filmovým ústavem.

Vznik nové soutěže českých a slovenských televizních formátů reaguje na aktuální důraz českých televizí na zkvalitňování své tvorby a absenci platformy pro soutěž jak v České republice, tak i její nedostatečnost v celé Evropě. Soutěžit se bude ve dvou žánrových kategoriích: dramatická tvorba (seriály, cykly i samostatné televizní filmy v žánrech thriller, krimi, horor, drama…) a komediální tvorba (sitcomy, komediální seriály i samotné televizní komedie). Finále Plzeň chce zároveň upozornit na možnosti případných televizních koprodukcí s ostatními zeměmi a rozšíří také televizní industry aktivity v rámci sekce Industry Days věnované filmovým profesionálům.

Od pondělí 17. prosince mohou producenti hlásit své filmy do všech soutěží festivalu Finále Plzeň – tedy do soutěží celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentárních snímků a do soutěže televizních formátů. Uzávěrky pro podávání přihlášek jsou: 15. ledna 2014 pro dokumentární filmy, 31. ledna 2014 pro celovečerní animované a hrané filmy, 31. ledna 2014 pro televizní tvorbu dramatickou i komediální. Díky tomu, že o hlavních cenách ve všech třech soutěžích o Zlatého ledňáčka rozhodují mezinárodní poroty, nabízí Finále Plzeň pohled na český a nově i slovenský film zahraničníma očima.

Festival Finále Plzeň v roce 2014 opět nabídne kompletní českou filmovou hranou produkci za rok uplynulý od dubna 2013 do dubna 2014, výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2013 a 2014, unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, retrospektivy či pocty významným osobnostem.

“Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí,“ doplnila Košařová. Diváci se také mohou těšit na besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, venkovní promítání zdarma, autorská čtení nebo projekce krátkých filmů, Pro zahraniční a domácí profesionály budou určeny Industry Days i vydání Industry Guide.

V roce 2013 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 170 filmů, jejichž projekce navštívilo přes 11 tisíc diváků.