ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10627 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmový architekt Karel Černý dostane Českého lva

0 Richard Winter 1.3.2013

Filmový architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za film Miloše Formana Amadeus, získá Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. V minulých letech byli Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii poctěni například herci Josef Somr, Zdeněk Svěrák, režiséři František Vláčil a Miloš Forman, kameraman Miroslav Ondříček, kostýmní výtvarník Theodor Pištěk nebo herečky Stella Zázvorková a Jana Brejchová.

Devadesátiletý Karel Černý pracoval na téměř stovce filmů, stovce televizních inscenací, 15 seriálech včetně Hříšných lidí města pražského a šesti desítkách krátkých snímků a reklam. S Karlem Kachyňou se setkal u pěti filmů, v roce 1953 se s Karlem Zemanem podílel na mezinárodně ceněné trikové Cestě do pravěku. O deset let později se poznal s Milošem Formanem a počínaje Černým Petrem spolupracoval na všech jeho filmech, natočených v tehdejším Československu.

Když chtěl Forman dělat Amadea, oslovil právě Černého. Kvůli tomuto projektu se v Praze nákladně upravovaly interiéry historických budov. V roce 1985 se Černý zúčastnil oscarového ceremoniálu. Amadeus získal osm prestižních sošek, z nichž jedna patřila právě jemu.
Ocenění České lvy budou předávána na slavnostním večeru v sobotu 2. března v pražské Lucerně.