ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5532 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmovou festivalovou sezónu otevře soutěžní přehlídka íránských filmů

0 Richard Winter 2.1.2015

Čtvrtý ročník Festivalu íránských filmů 7. ledna zahájí unikátní celovečerní debut íránsko-americké režisérky, scenáristky, producentky a herečky Any Lily Amírpúr Sama nocí tmou, který má za sebou úspěšnou premiéru na filmovém festivalu Sundance. Následující den, 8. ledna, „íránský upíří spaghetti western“, vyprávějící o nečekaném setkání enigmatické upírky zahalené závoji s perským Jamesem Deanem ze Zkaženého města, vstoupí do českých kin.

Letošní Festival íránských filmů od 7. do 11. ledna v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Royal uvede celkem 20 filmů ve čtyřech sekcích: Soutěž celovečerních filmů, Soutěž dokumentárních filmů, Krátké filmy a Mimo soutěž. Poprvé v historii festivalu se bude promítat i v Brně – od 13. do 15. ledna v kině Scala.

Tématem letošního festivalu jsou Rebelové íránského filmu. Vedle odvážného a osobitého snímku Any Lily Amírpúr program představí pozoruhodnou tvorbu dalších tvůrců, kteří navzdory nepříznivým podmínkám a nedostatečným financím točí výtečné filmy, vysoce hodnocené a oceňované na prestižních mezinárodních filmových festivalech.

O tom, který ze sedmi celovečerních snímků v hlavní soutěži si z Prahy odveze Cenu poroty, rozhodne čtveřice respektovaných osobností: Petr Koliha – výkonný ředitel kanálu České televize pro děti „Déčko“, člen Evropské filmové akademie, Evropské asociace dětského filmu, Filmového a televizního svazu a Asociace režisérů a scenáristů. Alí Mosaffá – herec a režisér, jehož snímek Poslední krok získal na festivalu v Karlových Varech Cenu mezinárodních kritiků FIPRESCI za nejlepší film a Cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Viera Langerová – filmová novinářka a publicistka, kurátorka, konzultantka několika filmových festivalů. Fariba Sumanska – íránská filmová distributorka, která pracuje především s mladými talentovanými tvůrci a snaží se propagovat jejich tvorbu v zahraničí. Vítězný film soutěže dokumentárních filmů, který získá Cenu pro nejlepší dokument, vybere porotkyně Nudžúm Al-Ghánim – básnířka, novinářka, producentka, scenáristka a doma i v zahraničí oceňovaná filmová režisérka ze Spojených arabských emirátů. V rámci 4. ročníku Festivalu íránských filmů bude udělena také Cena diváků.

Filmovými událostmi nabitý festivalový program 8. ledna ozdobí první večer íránského filmu a hudby v Praze. V kině Royal se svou kapelou zahraje Šaháb Tolouie, íránský muzikant bravurně spojující různé hudební styly. Po koncertě následuje projekce v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary 2012 oceněného filmu Poslední krok, kterou osobně uvede režisér Alí Mosaffá.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a další informace: www.iranianfilmfestival.cz. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.