ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19667 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmovou adaptaci komiksu Alois Nebel uvedou na festivalu v Benátkách

0 Redakce 29.7.2011

Filmovou adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel od spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 vybrali do nesoutěžního hlavního programu festivalu v Benátkách. Nominaci černobílého animovaného snímku vytvořeného za pomoci technologií kombinujících hraný a kreslený film oznámili ve čtvrtek na tiskové konferenci v Římě při vyhlášení programu 68. ročníku prestižního festivalu. Režisér Tomáš Luňák použil poprvé v české kinematografii unikátní technologii zvanou rotoskopie.

Po předchozích filmech Venkovský učitel a Návrat idiota, jež byly na festivalu v Benátkách uvedeny ve vedlejších sekcích, je Alois Nebel prvním filmem producentské společnosti Negativ vybraným přímo do hlavního programu. V tuzemských kinech bude snímek uveden 29. září. Uvedení v Benátkách je vynikajícím odrazovým můstkem pro mezinárodní distribuci Aloise Nebela. Světová práva k filmu už zakoupila německá společnost The Match Factory.

Příběh výpravčího Aloise Nebela v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách. V dalších rolích se představí Leoš Noha, Alois Švehlík, Karel Roden, Tereza Voříšková a Marie Ludvíková.

Festival v Benátkách, který zahájí 31. srpna nový film George Clooneyho s názvem The Ides of March, potrvá do 10. září. V hlavním programu se objeví například nový film Stevena Soderbergha, thriller Contagion. Světovou premiéru si zde odbude i hraný dokument Wilde Salome režiséra a herce Ala Pacina, jehož letošní Benátky ocení i zvláštní cenou festivalu. Na festivalu se v hlavní soutěži bude ucházet o cenu například film Romana Polanského Carnage.

rwi