ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22790 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmové legendy v kině Lucerna pokračují muzikálem Vlasy

0 Richard Winter 22.8.2013

V úspěšném cyklu Filmové legendy v Lucerně s Expresradiem kino Lucerna představí tentokrát jeden z nejznámějších filmů režiséra Miloše Formana Vlasy z roku 1979. Promítání se uskuteční 27. srpna od 20:45 hodin.

Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii.

Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí.

Kameraman Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou