ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11778 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Takový je život bude poprvé uveden s živým hudebním doprovodem

0 Richard Winter 18.9.2014

Velká klubová jména v roli doprovodných kapel legendárních i polozapomenutých němých filmů, to je nepravidelný filmově-hudební cyklus Biofonie kin Bio Oko a Aero. V pondělí 22. září od 19:30 ožije na plátně kina Aero vrcholné dílo končící éry české němé kinematografie, film Takový je život režiséra Carla Junghanse z roku 1929.

Výzvy zkomponovat originální hudební doprovod k tomuto výjimečnému filmu se ujala alternativní folkrocková skupina Zrní. Půjde o první současné uvedení filmu s živým hudebním doprovodem vůbec.

V době svého vzniku o něm filmoví kritici mluvili jako o objevu roku. Jeho osud byl ale zpečetěn nastupující zvukovou technikou, která toto sociální drama v čele s ještě němými Theodorem Pištěkem a Jindřichem Plachtou nemilosrdně převálcovala. Sám režisér Carl Junghans z tohoto důvodu o filmu Takový je život od začátku mluvil jako o „prokletém“.

Film krátce po svém premiérovém uvedení jako reminiscence uzavřené éry zmizel z kin, nicméně po druhé světové válce byl naštěstí na jedné ze zbývajících kopií znovuobjeven a dodnes je připomínán jako jeden z významných mezníků československé filmové historie.

I v Aeru bude film promítán z klasické 35mm filmové kopie, což už je dnes téměř raritou. “V současné éře digitální distribuce už nemáme běžně moc příležitostí promítnout film z klasické kopie, a proto jsme jako kino rádi za každou možnost, kdy tento formát můžeme zase využít,” podotýká ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

Přestože je film Takový je život němý, Carl Junghans o něm říkal, že po filmové stránce je koncipován hudebně. Možná proto se už v roce 1957 režisér Elmar Klos rozhodl vytvořit ozvučenou verzi filmu ve spolupráci se skladatelem Zdeňkem Liškou. Na Klosovu snahu nyní naváže skupina Zrní, v jejímž podání se diváci Aera dočkají ryze současného pohledu na tuto filmovou klasiku.

Cyklus němých filmů s živým hudebním doprovodem, uváděný nepravidelně v pražských kinech Bio Oko a Aero, bude pokračovat 21. října v kině Aero, kde skupina Ille doprovodí snímek Blázen to byl.