ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18238 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Špinavý trik proměnil tři ze sedmi nominací na Zlaté glóby

0 Richard Winter 13.1.2014

Kriminální film Špinavý trik dostal tři Zlaté glóby a snímek z otrokářské éry 12 let v řetězech byl oceněn jako nejlepší drama. Oba filmy byly nominovány v sedmi kategoriích prwestižních filmových cen, které obvykle naznačují i oscarové favority. Špinavý trik se inspiroval jedním z největších korupčních skandálů v USA ze 70. let, snímek 12 let v řetězech se odehrává v USA v první polovině 19. století před občanskou válkou a před zrušením otroctví.

Herecké ceny a ocenění pro nejlepší film se v případě Zlatých glóbů udělují ve dvou kategoriích – pro muzikál či komedii a pro drama. Špinavý trik proto získal cenu za nejlepší komedii a muzikál, stejně jako pro herečku v hlavní i vedlejší úloze – pro Amy Adamsovou, respektive pro Jennifer Lawrenceovu.

Mezi herci v kategorii muzikál či komedie převzal Zlatý globus Leonardo DiCaprio, který hrál hlavní roli prohnilého makléře ve filmu z finančnického prostředí Vlk z Wall Street. Zlatý globus pro nejlepší herečku v dramatu dostala Australanka Cate Blanchettová za úlohu v tragikomedii Woodyho Allena Jasmíniny slzy. V této kategorii dostal cenu za výkon v hlavní roli získal Matthew McConaughey, který hrál ve filmu Klub poslední naděje.

Zlatý globus pro nejlepšího režiséra dostal Mexičan Alfonso Cuarón za vesmírný snímek Gravitace. Nejlepší scénář napsal Spike Jonze za futuristickou romanci Her (Ona), kterou i režíroval. Nejlepším zahraničním filmem je italský snímek Velká nádhera. Úspěchu se dočkala i irská rocková kapela U2, která dostala cenu za nejlepší filmovou píseň za skladbu Ordinary Love ze snímku Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě).

Nejlepším dramatickým televizním seriálem tak byl vyhlášen Perníkový táta, nejlepším televizním filmem Liberace! Za výkon v tomto filmu si cenu pro nejlepšího herce v televizním filmu či minisérii odnesl Michael Douglas.

Celkem 85 členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu uděluje ceny v celkem 25 filmových i televizních kategoriích. rwi