ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5691 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Občanský průkaz bude bojovat o hlavní cenu festivalu v Chotěbuzi

0 Redakce 17.10.2011

Tragikomedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz bude bojovat o hlavní cenu filmového festivalu v německé Chotěbuzi. 21. ročník festivalu, který se zaměřuje na kinematografii střední a východní Evropy, se koná od 1. do 6. listopadu. O hlavní cenu v podobě sošky Lubina, dotovanou 20.000 eury, se uchází celkem deset snímků.

Celkem se letos návštěvníkům v Chotěbuzi představí přes 130 filmů z 33 zemí regionu. Některé snímky si v saském městě odbudou svou mezinárodní nebo německou premiéru, devět z nich dokonce světovou.

Loni měla česká kinematografie celkem sedm reprezentantů, dva z nich pořadatelé dokonce zařadili do hlavní soutěže. Kriminální thriller Kajínek režiséra Petra Jákla mezi celovečerními filmy a snímek Nora sa mi páči slovenského studenta pražské FAMU s uměleckým jménem Aramisova v kategorii krátkometrážních však vyšli při udílení cen naprázdno.

V dosavadní historii festivalu uspěl český film pouze vyhrál jen jednou. V roce 2002 si hlavní cenu odvezla hořká komedie Divoké včely režiséra Bohdana Slámy.

Trojanova retrokomedie o čtveřici dospívajících kamarádů se odehrává v normalizačních 70. letech minulého století. Nabízí pohled na život vyznavačů alternativní kultury a diváky zavede mezi zmlácené účastníky koncertu Plastic People of the Universe nebo ukáže nepodařený pokus o emigraci z komunistického Československa.

Občanský průkaz vznikl v česko-slovenské koprodukci podle scénáře Petra Jarchovského na motivy stejnojmenného románu spisovatele Petra Šabacha. Zařadil se k divácky nejúspěšnějším českým filmům loňského roku a získal 11 nominací na Českého lva. Žádnou z těchto filmových cen však nezískal.

rwi