ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15383 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Muž, který stál v cestě představuje trailer

0 jsk 3.4.2023

Nový film Muž, který stál v cestě vstoupí do českých kin 25. května. Historické drama režiséra Petra Nikolaeva zachycuje životní příběh lékaře a politika Františka Kriegela a jeho statečný čin během okupace Československa v roce 1968.

Tvůrci nyní přicházejí s trailerem a plakátem snímku. V titulní roli velkofilmu, který přináší silné emoce a hlubokou reflexi nad důležitými událostmi v novodobých dějinách našeho státu, se představí Tomáš Töpfer.

„Téma filmu je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Co znamenal rok 1968 v historii Československa, to by měl znát každý. A poznat příběh, který se kolem toho odehrál,“ vysvětlil představitel statečného lékaře Tomáš Töpfer.

„Kriegel byl velmi kontroverzní postava. Byl to přesvědčený komunista, prožil španělskou občanskou válku, zachraňoval lidské životy v zákopech. Po 2. světové válce velel Lidovým milicím, byl jedním ze strůjců komunistického převratu. Byl naivně přesvědčen, že se dá socialismus reformovat. Nakonec se ale Rusům postavil,“ objasnil Töpfer, který sám ještě jako mladík Kriegela zažil.

„Když se ale dneska zeptáte, kdo byl Kriegel, tak vám skoro nikdo neodpoví, kromě pár pamětníků, jako jsem já. Jak vypadal, si nevzpomene nikdo. Ani na jeho postoje komplikovaného člověka. Kriegel věděl, že nemusí bojovat o život, byl smířen s tím, že ho nakonec v Rusku popraví, nebo že si ho tam nechají a zavřou. Šanci neměl. Ostatní bojovali o své pozice, prebendy, status předních komunistů. To prohráli. On vyhrál díky tomu, že věděl, s kým má tu čest,“ dodal Töpfer.