ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8643 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Masaryk jasně ovládl České lvy

0 Redakce 6.3.2017

Česko-slovenský koprodukční film Masaryk o ministru zahraničních věcí Janu Masarykovi si z letošního slavnostního udělování ocenění České filmové a televizní akademie odnesl 12 cen Český lev. Producent filmu Rudolf Biermann ve svém proslovu o filmu řekl, že „jsou to naše společné dějiny, ať chcete, nebo ne. Přeji si, aby se takové dějiny už nikdy neopakovaly“. Do českých kin se film Masaryk dostane 9. března – symbolicky v den, kdy Jan Masaryk zemřel.

Masaryk se stal nejúspěšnějším filmem v historii udělování Českých lvů. Kromě toho, že se stal filmem roku, porota ocenila i jeho režiséra Julia Ševčíka, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera v hlavní a vedlejší mužské roli, scénář i práci dalších sedmi tvůrců.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli dostala polská herečka Michalina Olszaňska za film Já, Olga Hepnarová. V kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli zvítězila Klára Melíšková, která také hrála ve filmu Já, Olga Hepnarová.

Cenu za mimořádný přínos pro českou kinematografii dostali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová, legendární dvojice, která připravuje karlovarský filmový festival. O výsledcích rozhodlo hlasování akademiků České filmové a televizní akademie (ČFTA). Celkem 112 hlasujících akademiků vybíralo ze 42 celovečerních hraných a animovaných filmů a 29 dokumentů.