ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5170 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Leviatan je úspěšný ve světě, v Rusku má problémy

0 Richard Winter 20.1.2015

Oceňovaný ruský film Leviatan, který je kritickým obrazem státem a církví organizovaného útlaku, prý v Rusku nečeká velká návštěvnost. Film režiséra Andreje Zvjaginceva naráží ještě před únorovým uvedením do kin na nepřízeň oficiální kritiky, odpor duchovních a stížnosti státních úředníků.

Leviatan se dostal do nominace na Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů. Je držitelem Zlatého glóbu za rok 2014, na filmovém festivalu v Cannes získal cenu za nejlepší scénář, hlavní cenu dostal loni v říjnu na londýnském filmovém festivalu.

Děj filmu se odehrává na pobřeží Barentsova moře na samém severu Ruska. Hlavní hrdina Nikolaj spolu s manželkou žije v nevelkém městečku, kde má autoopravnu. Když se starosta snaží jeho dům zbořit a majetek konfiskovat, povolá postižený Nikolaj moskevského právníka. I ten ale naráží na svévoli úředníků a pravoslavných duchovních.

Mnozí kritikové považují Leviatan za přímý útok na šéfa Kremlu, protože prezident Vladimir Putin v několika scénách shlíží na byrokratickou zvůli z obrazu zavěšeného na stěně. Putinův poradce v otázkách kultury Michail Švydkoj však o víkendu uvedl, že film potvrzuje svobodu tvorby, která v Rusku panuje.

Do problémů se dostal Valerij Griško, který ve Zvjagincevově filmu ztvárnil zápornou postavu popa. V jeho rodné Samaře pravoslavní aktivisté sepsali otevřený dopis, v němž postavu duchovního označují za “cynickou a špinavou parodii ruského pravoslaví,” která uráží city věřících.

Tagy: ,