ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15325 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Je to jen vítr inspirovaly rasové nepokoje v Madarsku

0 Petr Hašek 7.9.2012

Série rasových útoků na místní romskou komunitu, která si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádala šest mrtvých včetně dvou malých dětí, inspirovala režiséra Bence Fliegaufa.

Na základě série rasových útoků na místní romskou komunitu, která si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádala šest mrtvých včetně dvou malých dětí, natočil režisér Bence Fliegauf film Je to jen vítr, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu z hlavní soutěže.

Snímek zachycující jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka bude mít v tuzemských kinech premiéru 13. září. Popisuje jeden den v životě romské rodiny. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí.Všechny spaluje napětí, způsobené množícími se útoky. Nad městem padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?

V roce 2008 se v Maďarsku odehrála série otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu. Vyžádala si šest mrtvých včetně dvou malých dětí a desítky zraněných. Útočníci zapalovali domy a stříleli brokovnicí na rodiny, které se útěkem z hořících budov snažili zachránit život sobě a svým dětem. Dopadení pachatelů trvalo více než rok, soud se vleče dodnes.

rwi