ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19011 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film FREM má Cenu Pavla Kouteckého

0 jsk 7.9.2020

Nový český film FREM režisérky Viery Čákanyové (na snímku) získal Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší český dokumentární debut. Cenu osobně převzala režisérka na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil 4. září v rámci festivalu Elba Dock. Po premiéře na prestižním festivalu Berlinale a následném uvedení na dalších mezinárodních festivalech bude FREM uveden do českých kin a zároveň na streamovací platformě DAFilms od 12. listopadu.

Odborná porota v pátek 4. září vyhlásila vítězem 14. ročníku Ceny Pavla Kouteckého snímek FREM. Režisérka Viera Čákanyová osobně převzala cenu, včetně finanční odměny 100 tisíc Kč, během slavnostního vyhlášení, které se odehrálo v Ústí nad Labem v rámci právě probíhajícího 3. ročníku mezinárodního dokumentárního festivalu Elbe Dock.

Ústředním motivem filmu je úvaha, jak bude vypadat svět, v němž by nedominovali lidé – a to ať v důsledku klimatické katastrofy nebo nekontrolovaného rozvoje umělé inteligence. „Snímek je pohlcujícím a originálním audiovizuálním počinem, u kterého oceňujeme nejen autorčino odvážné formální zpracování včetně výjimečně funkčního využití snímacích technologií, ale i schopnost osobitým způsobem postihnout nicotnost lidské existence v kontextu věčnosti přírody a univerza,“ zdůvodnili ve svém prohlášení členové poroty.

V ní tento rok zasedl režisér a scenárista Michal Hogenauer, scenárista Štěpán Hulík, výtvarná kritička a kurátorka Lenka Lindaurová a výtvarník a děkan Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Pavel Markus.