ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7865 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Fair Play má 15 nominací na Českého lva

0 Richard Winter 16.1.2015

Film Andrey Sedláčkové o zneužívání dopingu v socialistickém sportu nazvaný Fair Play získal 15 nominací na Českého lva, nejvíce ze všech. Hned za ním se umístily Krobotův debut Díra u Hanušovic, sociální drama Cesta ven Petra Václava a Svěrákova pohádka Tři bratři. Ceny předá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) 21. února ve Dvořákově síni Rudolfina.

Akademici ve 22. ročníku těchto ocenění vybírali z 55 celovečerních hraných filmů a dokumentů uvedených do kin v roce 2014. Kandidátům na České lvy vévodí film Fair play režisérky Andrey Sedláčkové s 15 nominacemi, o dvě méně jich získal snímek Díra u Hanušovic Miroslava Krobota. Filmy Cesta ven režiséra Petra Václava a Tři bratři Jana Svěráka mají shodně po deseti nominacích. Na dalších místech jsou se čtyřmi nominacemi Andělé všedního dne Alice Nellis, Jak jsme hráli čáru Juraje Nvoty a Pohádkář Vladimíra Michálka. Po třech nominacích získaly filmy Krásno a Pojedeme k moři.

Hlasování se zúčastnilo 123 akademiků, kteří vybírali z 32 hraných filmů a 23 dokumentů. Z hrané tvorby se do nominací dostalo 12 titulů.

Naději na Českého lva za nejlepší dokument mají snímky K oblakům vzhlížíme (režie Martin Dušek), Magický hlas rebelky (Olga Sommerová), Olga (Miroslav Janek), Století Miroslava Zikmunda (Petr Horký) a Život podle Václava Havla (Andrea Sedláčková).
Z hereček mají naději na ocenění například Klára Melíšková, Tatiana Vilhelmová, Judit Bárdosová, Tatiana Pauhofová, Zuzana Bydžovská, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová a Eva Josefíková. Z herců byli nominováni i Bolek Polívka, Ivan Trojan, Milan Lasica, Igor Bareš, Ondřej Vetchý, Karel Roden a Matěj Hádek.

Vítězi nestatutární ceny za nejlepší filmový plakát jsou Tomáš Machek a Marius Corradini ze studia Side2, tvůrci plakátu k filmu Fair Play. Na finalovém večeru diváky čeká nová scéna a netradiční hudební vystoupení v podání zahraničních umělců. Ceremoniál odvysílá v přímém přenosu Česká televize.