ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5476 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Dítě číslo 44 uvede autor knižní předlohy Tom Rob Smith

0 Richard Winter 14.5.2015

Do České republiky přijede spisovatel Tom Rob Smith, autor cenami ověnčeného knižního bestselleru Dítě číslo 44. Osobně zde do kin uvede stejnojmenný thriller s Tomem Hardym, Gary Oldmanem a Noomi Rapace v hlavních rolích natočený podle jeho předlohy. Thriller v produkci Ridleyho Scotta Dítě číslo 44 se natáčel v Praze a dalších místech České republiky, zastavil dokonce provoz metra a jeho promítání bylo nedávno zakázáno v Rusku.

V centru dění Dítěte číslo 44 stojí degradovaný policista Lev Děmidov, který pátrá po sériovém vrahovi. Ve stalinistickém režimu ale vražda oficiálně neexistuje, hlavní hrdina proto musí vést vyšetřování na vlastní pěst. Příběh knihy a filmu Dítě číslo 44 byl inspirován skutečným případem „rostovského řezníka“ Andreje Čikatila. Ten v Sovětském svazu zabil až 53 lidí.

Tom Rob Smith uvede vůbec první veřejné promítání a speciální předpremiéru filmu Dítě číslo 44 v neděli 24. května ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Před samotnou projekcí bude o knize, jejím příběhu nebo o zákazu filmu v Rusku debatovat se zájemci z řad veřejnosti, s fanoušky knihy a prvními diváky filmu. Vedle účasti samotného autora příběhu bude předpremiéra výjimečná ještě v jednom ohledu.

Zúčastní se jí totiž čeští členové štábu, kteří na filmu spolu s hollywoodskými filmaři pracovali. Právě oni budou mezi vůbec prvními diváky snímku u nás.

Kniha Dítě číslo 44 vyšla v roce 2008 jako Smithova prvotina, získala 17 nominací na mezinárodní knižní ocenění, z nichž sedm získala. U nás vyšla v roce 2009. Kniha se nakonec stala první částí trilogie zaměřené na postavu hlavního hrdiny Lva Děmidova a dostala se okamžitě do hledáčku Hollywoodu.

„Bylo to trochu jako ve snu,“ vzpomíná Tom Rob Smith. „Původně jsem ani nevěřil, že můj román někdo vydá, a najednou si o něm povídám s Ridley Scottem v jeho kanceláři hned vedle meče z Gladiátora a rekvizit z Vetřelce.“

Tom Rob Smith se v Praze zúčastnil i samotného natáčení filmu v létě 2013 a vůbec první myšlenka na celý příběh a na vznik knihy ho prý kdysi napadla při cestování právě během pobytu v Praze.

V pondělí 25. května odpoledne má Tom Rob Smith v plánu autogramiádu v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Celkem stráví v Praze dva dny. Do široké distribuce vstoupí film 28. května 2015.