ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8262 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festivalu sexuálních menšin Mezipatra představí přes stovku filmů

0 Petr Hašek 17.10.2012

Třináctý ročník filmového festivalu sexuálních menšin Mezipatra představí v Praze v listopadu přes stovku filmů.

Kromě hraných snímků nabídne i dokumenty, krátké filmy či pohádky. Tématem je moc, manipulace a šílenství. Od poloviny měsíce se přehlídka přesune z Prahy do Brna.Festivalu předcházela kampaň Řekni to Klausovi. Zhruba stovka lidí, kteří nesouhlasí s postojem prezidenta k sexuálním menšinám, poslala hlavě státu své názory na homosexuály.

Na 80 procent filmů bude promítáno v české premiéře. Mezi hlavní taháky patří romantická road movie Místy oblačno o dvou důchodkyních, které se vydají upevnit svůj jednatřicet let trvající vztah do Kanady. Projekci v Praze uvede režisér Thom Fitzgerald. Dalším lákadlem by měl být nový snímek známého režiséra Xaviera Dolana Laurence Anyways o muži, který je ženou.

Pořadatelé lákají také na snímky uvedené na festivalech v Torontu a Cannes. Nabídnou dramata Neodcházej a Za zdmi. V sekci dokumentů se zase představí film o obraně lidských práv v Ugandě, kde měla být podle návrhu zákona homosexualita trestána smrtí. Na programu je také blok alternativních pohádek a příběhů o superhrdinech.

Přehlídka začne 8. listopadu v pražském kině Lucerna, do 14. listopadu se kromě promítání budou v hlavním městě odehrávat i přednášky, hudební vystoupení a tematické party, například s provizorním porno kinem. Od 16. do 22. listopadu se akce přesouvá do Brna, kde bude také vyhlášena divácká cena. V rámci filmových ozvěn budou moci některé festivalové snímky vidět i diváci v Olomouci a v Ostravě.

rwi