ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6877 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festivalová cena pro film Odyssey

0 jsk 22.5.2019

Film Odyssey režisérky Sabine Groenewegen vyhrál výroční cenu Doc Alliance Selection Award 2019, tradičně udělovanou sedmi klíčovými evropskými festivaly. Vítězný dokument kreativně pracuje s archivními materiály a nahlíží koloniální dědictví Nizozemí a potažmo celé Evropy. Režisérka převzala cenu osobně 21. května na MFF Cannes. Za Českou republiku byl festivalem MFDF Ji.hlava nominovaný snímek Kiruna – překrásný nový svět režisérky Grety Stocklassy.

Odyssey režisérky Sabine Groenewegen ukazuje archivní záběry z dob kolonialismu očima dvou ‚nedefinovaných inteligentních bytostí‘, které se snaží interpretovat vizuální materiál ze Země a porozumět tak lidskému světu. Film tak tematizuje nejen koloniální dědictví Nizozemí a celé Evropy, ale také vizuální reprezentaci jako takovou. Díky kombinaci archivů, sci-fi a poetického přístupu si Odyssey klade otázky po způsobech, jakými vyprávíme příběhy skrz obrazy a jaký jim dáváme význam.

Porotci ve svém vyjádření ocenili, že snímek je “pozoruhodná, inovativní, ambiciózní a formálně pečlivá filmová esej, která jedinečným a hravým způsobem přistupuje k velmi současnému tématu naší společnosti. Název ‚Odyssey‘ pak nabízí nejrůznější analogie, ať již se slavnou americkou kosmickou lodí, Homérovým dílem či toposem cesty.”

Tagy: ,