ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5658 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival v Cannes zahájil film o mladém delikventovi

0 jsk 14.5.2015

Francouzský film o mladém delikventovi La Tete Haute (na snímku) režisérky Emmanuelle Bercotové otevřel ve středu večer 68. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Hlavní roli vyšetřující soudkyně, která se pokouší dát mladému provinilci Maloneymu naději do života, v něm ztvárnila legendární francouzská herečka Catherine Deneuveová.

Kromě ní se na červeném koberci v Cannes letos objeví celá řada celebrit, například Michael Fassbender, Benicio Del Toro, Gabriel Byrne, Marion Cotillardová, Colin Farrell, Cate Blanchettová, Rachel Weiszová, Jesse Eisenberg, Harvey Keitel, Josh Brolin či Emily Bluntová.

V Cannes letos zakázali tzv. selfie snímky na červeném koberci. Ředitel festivalu Thierry Fremaux se vyjádřil, že jde o „směšný, groteskní zvyk“, který způsobuje problémy s ohledem na protokol. Na červeném koberci by podle něj „nikdo neměl zdržovat“, aby festival mohl začít včas.

Zahajovací film byl promítnut mimo soutěž a neuchází se o žádnou z cen. Je pozoruhodný tím, že poprvé po 28 letech otevřel přehlídku film režírovaný ženou. Festival v Cannes je přitom pravidelně obviňován z mužské dominance.

Z 19 filmů, které se letos ucházejí o hlavní ocenění Zlatou palmu, je 11 evropských a z nich více než polovina francouzských či italských. Z východní Evropy se do soutěže probojoval jediný, a to maďarský film Saul Fia (Saulův syn), který režíroval László Nemes. V hlavní soutěži festivalu jsou také tři filmy ze Severní Ameriky a tři zastupující Asii.

Tagy: , ,