ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10405 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Slovenské divadlo v Praze završí nezávislé Divadlo Pôtoň

0 Richard Winter 27.3.2013

Přehlídku Slovenské divadlo v Praze v pražském Divadle Bez zábradlí Karla a Hany Heřmánkových završí 3. června nezávislé Divadlo Pôtoň očekávanou novinkou Psota. Drsný příběh vychází z terénního výzkumu, autentických příběhů a z dokumentů o nedávné slovenské minulosti. Festival slavnostně zahájí 2. května tragikomedie Polooblačno v podání Radošinského naivného divadla. V režii Juraje Nvoty má hra českou premiéru.

Program 18. ročníku nabídne šest inscenací, oceněné tituly a novinky současné slovenské divadelní scény, s hereckými hvězdami, jako jsou Milan Lasica, Szidi Tóbiás, Milan Ondrík, Miroslav Noga či Marián Labuda mladší.

“Vybírali jsme z inscenací, které na Slovensku získaly prestižní divadelní ocenění nebo na něj byly nominovány. Výborné renomé má i u nás dosud neznámé Divadlo Pôtoň se svou novinkou Psota, která nahlíží do současné slovenské reality,” uvedla ředitelka festivalu Hana Heřmánková.

“Slovenský festival v Divadle Bez zábradlí je zázrak, už tím, že se koná a že má svoji tradici,” podotkl herec Dušan Jamrich, který se s Annou Šiškovou ujal role kmotra přehlídky.

Groteskní příběh Malomeštiakova svadba se představí 6. května. Drama Bertolta Brechta nastudoval ve Slovenském národním divadle slovinský režisér Diego de Brea. S dramatizací úspěšného románu Jána Roznera Sedem dní do pohrebu se 17. května představí Slovenské komorné divadlo Martin. Příběh je o smrti a okolnostech pohřbu autorovy ženy, významné překladatelky Zory Jesenské, kterou komunistický režim “vymazal” ze slovenské literatury.

Hru Gazdova krv v podání divadla Astorka Korzo ’90 uvede festival 21. května. Grotesku z polistopadových časů napsal známý dramatik a filmový scenárista Ondrej Šulaj. Štúdio L + S představí na festivalu 27. května hru Malé manželské zločiny, jejímž autorem je známý francouzský dramatik Eric – Emmanuel Schmitt.