ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6947 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival otrlého diváka letos promění kino Aero v Epidemiologické centrum

0 Richard Winter 1.3.2016

Dvanáctý ročník Festivalu otrlého diváka promění pražské kino Aero v Epidemiologické centrum. Nákaze, tématu letošního ročníku, budou diváci spolu s dramaturgy přehlídky čelit pomocí 17 nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších filmů z kategorie hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Hlavní část každým rokem populárnějšího festivalu se odehraje od 8. do 13. března tradičně v žižkovském kině Aero. Festival pak v ozvěnách dorazí v pátek 18. března také do brněnského kina Scala.

„Virózu, která řádí v české kotlince, nelze nadále nečinně přehlížet, a tak jsme letošní dvanáctý ročník pojali coby příležitost k prevenci a poučení ve směru nákazy,“ komentuje letošní téma jeden z dramaturgů přehlídky Jiří Flígl.

Během šesti festivalových dnů nabídne přehlídka 17 filmů všemožných okrajových žánrů včetně jedné projekce tzv. naslepo. Za výběrem filmů i doprovodným programem stojí stálý dramaturgický tým Festivalu otrlého diváka ve složení David Čeněk, Jiří Flígl, Petr Šaroch a Antonín Tesař.

„I letos se pokusíme připravit co nejvstřícnější podmínky, abychom si společně s diváky i v tomto co do počtu tuctovém ročníku užili spoustu netuctové zábavy. Výchozí platformou nám opět bude celé spektrum otrlosti od nesoudných akčňáků a blouznivých pop úletů přes povznášející art fart i vyprazdňující extrém po vypečené hororové novinky či uleželé klasiky z dějin evropské, exotické i pornografické kinematografie. O dodatečnou stimulaci se pak postará celková stylizace kina Aero, ale také osobité simultánní překlady, živý dabing, interaktivní projekce a případně i povzbuzováky na baru,“ přibližuje program David Čeněk.

„Z nabitého programu na další dny divákům doporučujeme skvělý německý halucinační snímek Noční můra o tom, jak by to vypadalo, kdyby E. T. Mimozemšťan nebyla roztomile nemotorná figurka, ale odpudivě vyhlížející a podivné zvuky vydávající monstrum připomínající znetvořené embryo. Tvůrci této intenzivní audiovizuální jízdy varují před zvukovými a stroboskopickými efekty, ale zároveň nabádají provozovatele kin, aby snímek promítali s maximální hlasitostí. Což je požadavek, jemuž tým Otrlce, po všech těch letech beztak mírně nahluchlý, s radostí vyhoví,“ láká Antonín Tesař.

Vyznavači extrémní kinematografie by si neměli nechat ujít Srpnový underground, který jeho tvůrce Fred Vogel pojal jako sestřih z domácích videí dvojice sériových vrahů, a co se týče formy i obsahu, došel na samu hranici únosnosti. Projekci filmu v pátek 11. března od 18 hodin bude předcházet živá show tetovacího a piercingového studia Hell. Na veselejší notu publikum naopak naladí rozverný popkulturní pastiš Poslední drak, tlumočený po vzoru rané dabingové praxe VHS distribuce live přímo z pódia hvězdným týmem otrlých hlasových umělců.

Milovníky filmů, které kráčejí důsledně svou vlastní cestou mimo vyšlapané žánrové chodníčky, zve Aero na uhrančivě zvrácený debut londýnského rodáka Philipa Ridleyho Zrcadlivá kůže, v němž se mimo jiné v jedné ze svých prvních rolí ukázal Viggo Mortensen.

Všem hypochondrickým divákům doporučují organizátoři návštěvu dánského instruktážního hororu Co se z nás stalo, kde budou platit zvýšené hygienické normy a kde diváci projevující sebemenší náznaky jakékoli nákazy budou nemilosrdně vyvedeni ze sálu a poté důstojným, humánním a ekologicky šetrným způsobem eliminováni. Památku mistra nesoudných video braků Davida A. Priora, který se se loni  v srpnu vydal na onen svět, uctí festival speciálním uvedením jeho vizionářského military opusu Noční války, z něhož následně sprostě opisovaly i takové veličiny jako Christopher Nolan se svým Počátkem. Celou letošní přehlídku uzavře tematický vaječně-dinosauří raut po posledním filmu Carnosaurus, který bude promítán v neděli 13. března od 20 hodin.

„Carnosaurus je taková současnější varianta Zemanovy Cesty do pravěku, až na to, že v ní nakažené ženy snášejí vejce vraždících dinosaurů, kteří se chtějí znovu chopit vlády nad naší planetou,“ přibližuje zakončovací snímek Antonín Tesař.