ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7716 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Jeden svět proběhne ve 48 městech

0 jsk 7.2.2024

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024, kde bude následně od 2. do 21. dubna pokračovat ozvěnami v dalších městských částech Prahy.

Do druhého čtvrtstoletí existence vstoupil Jeden svět hned s několika novinkami. Kromě nadčasové vizuální podoby nebo změny v názvu festivalu je jednou z nejdůležitějších novinek obohacení programové nabídky o fikční filmy. Diváci tak nově v sekci nesoutěžních filmů nenajdou pouze výběr dokumentů, ale i hraných titulů, které se s dokumenty budou myšlenkově doplňovat.

„V době, kdy je o stavu lidských práv třeba informovat s ještě větším úsilím a zápalem než kdy dříve, je také třeba zapojit odlišné formy vyprávění a dát moc imaginaci o jiných, možných světech. Hrané filmy obohatí lidskoprávní rozměr Jednoho světa i díky schopnosti umocnit prožitek z fenoménů, jež se dokumentaristům ne vždy daří v těkavé realitě zachytit,“ přibližuje programovou novinku ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

„V současnosti, kdy mnoho dokumentů využívá hrané postupy pro zesílení účinku na diváka, přestává také striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,“ dodává.

Mezi fikčními filmy budou figurovat i snímky ze zemí, kde není filmový průmysl rozvinutý jako v Evropě. „Chceme dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, a dát hlas také tvůrcům, kteří nejsou zatím etablovanými festivalovými jmény,“ vysvětluje ředitel.

Letošní Jeden svět kromě tradičních soutěžních sekcí nabídne sedm nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i fikční filmy s lidskoprávní tematikou.