ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14254 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Jeden svět nabízí filmy ze 44 zemí

0 Redakce 1.3.2012

Čtrnáctý ročník letošního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět nabídne přes stovku dokumentárních snímků ze 44 zemí. Protesty, nepokoje a revoltu v různých částech světa budou moci diváci vidět od 6. do 15. března v Praze a pak v dalších 40 městech. Bohatý program řadí akci mezi největší festivaly dokumentů o lidských právech na světě.

"Nepokoje a revolty všude na světě mají několik věcí společných – obří emoce, ale i obří odvahu v mnoha zemích," uvedla řekla ředitelka festivalu, Hana Kulhánková. Festival nabídne filmy o situaci v Libyi, Tunisu, Bahrajnu, Řecku, Španělsku či Japonsku. Letošní ročník zahájí snímek Zpět na Tahrír kanadského režiséra českého původu Petra Loma o revoluci v Egyptě.

Pořadatelé vybírali letos ze 1600 přihlášených filmů. Rozhodli se pro 106 snímků. V hlavní soutěži se objeví 15 dokumentů. V porotě letos usedne íránský filmař Ali Samadi Ahadi či režisér Robert Sedláček. Zařadili i soutěžní kategorii Máte právo vědět, kam pořadatelé vybrali také 15 snímků o závažných či zamlčovaných tématech.

V dalších sekcích na diváky čekají filmy o migraci, chudobě, adopcích, civilizaci či ekoterorismu. Panorama představí snímky, které získaly ocenění na mezinárodních festivalech i nové české dokumenty. Projekce doplní debaty s tvůrci. Dopoledne festival nabízí promítání pro školáky.

Jeden svět se rozšířil do mnoha zemí. Přehlídka právě skončila třeba v iráckém hlavním městě Bagdádu. V květnu se festival už pošesté uskuteční v Bruselu.

rwi