ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14846 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Jeden svět nabízí 106 filmů o lidských právech

0 Richard Winter 4.3.2014

Maraton 106 filmů o lidských právech Jeden svět odstartoval v pražském kině Lucerna. Letošní ročník představí divákům snímky z 54 zemí. Hlavním tématem šestnáctého ročníku je práce. Přehlídka v metropoli potrvá do 12. března, odtud se přesune do dalších 33 měst. Slavnostní zahájení doprovodilo udílení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Získala ji dagestánská právnička Sapijat Magomedovová.

Festival zahájil snímek Horníci pod palbou (na snímku), který v Lucerně uvedl jeho režisér Rehad Desai. Tvůrci v roce 2012 dokumentovali stávku horníků z jihoafrického platinového dolu Mirakana. Několikadenní protest ukončil brutální zásah policie. Práce jako hlavní téma spojuje i dalších 15 filmů. Zachycují vyhoření, zaměstnání jako zdroj štěstí i utrpení, nedostatek pracovních míst, chudobu, migraci, tlak na zaměstnance asijských i evropských továren.

“Práce lidi spojuje, protože ji řeší všichni – ti, kteří ji hledají, ti, kteří se bojí, že o ni přijdou, i ti, kteří v ní musejí trávit příliš času,” uvedla mluvčí festivalu Tereza Hronová. Podle ní publikum uvidí ale i pozitivně laděné snímky, “které dávají naději do budoucna a inspirují k přehodnocení pracovního života”. Řadu filmů představí jejich autoři.

V hlavní soutěži na diváky čeká 12 snímků. Vítěze vybere porota, v níž usednou režisér Fernand Melgar, Khanna jako ředitelka největšího lidskoprávního festivalu v Africe Tri Continental, kanadská filmařka Katerina Cizeková a dokumentarista Radovan Síbrt. Dalších 12 filmů soutěží v kategorii Máte právo vědět. Promítání každý večer doplní také debaty s hosty festivalu.

Program festivalu je na adrese www.jedensvet.cz. Výběr filmů může divákům usnadnit aplikace, kterou si mohou stáhnout do svého mobilu.